0
Košík je prázdny
0
  12.10.2021

  NAD M33 BluOS streamovací zosilňovač


  NAD M33 – integrácia na najvyššej úrovni

  Napísal: Viktor Kubal


  Séria Masters od spoločnosti NAD je výsledkom snahy vytvoriť produkty so špičkovým zvukom a excelentným dizajnom. Dôkazom, že sa tieto náročné ambície naplnili, je vysoká obľuba „M“ zariadení u priaznivcov kvalitnej reprodukcie.


  NAD M33 je definovaný priamo výrobcom ako „BluOS streaming DAC amplifier“, teda ako zosilňovač so zabudovaným streamerom hudobných súborov a digitálno/analógovým prevodníkom. Je to prvý produkt od NAD s takto vysokou formou integrácie a svojim unikátnym konceptom umožňuje koncovému používateľovi vychutnať si vysokú kvalitu „NAD reprodukcie“ doslova z jediného komponentu.


  NAD M33 dizajn

  Vonkajšie prevedenie M33 je navrhnuté s ohľadom na základnú funkciu prístroja – byť hlavným zariadením zostavy – srdcom, solitérom, od ktorého závisí všetko, čo sa bude v reprodukcii diať. Veľký dôraz bol pri výslednom dizajne venovaný doslova každému detailu prístroja. Spomeniem napríklad charakteristický predný panel, alebo aj elegantné prevedenie horného panelu a jeho vetracích otvorov, ktorý doslova láka umiestniť M33 na dominantné, plne viditeľné miesto v čele zostavy.


  Predný panel je tvorený, ako je pri rade Masters zvykom, deleným frézovaným hliníkovým blokom v elegantnej kombinácii prírodného hliníku a tmavo šedej farby. Dominantným prvkom je 7-palcový dotykový displej. Ten umožňuje prehľadne zobraziť všetky funkcie a pracovné režimy zariadenia. Mimoriadne efektné je zobrazenie vybudenia koncových stupňov ľavého a pravého kanála v podobe analógových „ručičkových budíkov“. Okrem displeja sa na prednom paneli nachádza regulátor úrovne hlasitosti a výstup pre slúchadlá.


  NAD M33 zadný panel

  Zadný panel obsahuje všetky potrebné prípojné miesta na plnohodnotné využitie prístroja – analógové aj digitálne RCA vstupy, výstup z predzosilňovača, symetrický pár XLR vstupov pre pripojenie napríklad referenčného CD prehrávača, 4 páry vysokokvalitných WBT reproduktorových konektorov, WiFi a ST anténu, výstup pre subwoofer, ...


  Už pred časom zaviedla spoločnosť NAD možnosť postupného vylepšenia svojich zariadení formou dodatočného upgradu a M33 nie je výnimkou. Funkcia je označovaná ako MDC (Modular Design Construction) a umožňuje v podobe slotov a samostatných kariet rozšíriť výbavu zariadenia o nové funkcie, napríklad HDMI switch. M33 má takéto MDC sloty dva.


  NAD nezabúda ani na milovníkov reprodukcie z LP platní, M33 má zabudovaný vysokokvalitný predzosilňovač pre MM prenosky.


  NAD M33 streamovanie

  Základnou vlastnosťou M33 je plne digitálna koncepcia. Platí to ako pre všetky funkcie, tak aj pre samotnú zosilňovaciu výkonovú sekciu zariadenia. Tá využíva HybridDigital technológiu Purifi Eigentakt™ - plne digitálnu triedu D s trvalým výkonom 200 W na jeden kanál pri 4 aj 8 Ohmoch. S poskytovaným výkonom si M33 dokáže poradiť aj s náročnejšími reprosústavami. Pre použité zapojenia je charakteristický živý, ultra rýchly priebeh signálu s okamžitou odozvou a nízkošumové pozadie bez skreslenia.


  Najdôležitejším prvkom M33 je však jeho funkčná výbava. Pre streamovanie hudobných súborov sa používa operačný systém BluOS od spoločnosti Bluesound. Tá úzko spolupracuje práve so spoločnosťou NAD a je momentálne lídrom vo vývoji audio streamovacích systémov. M33 umožňuje dvoj zónové dekódovanie digitálnych súborov od všetkých zavedených operátorov ponúkajúcich tento typ služieb - Tidal, Deezer, Obuz či Amazon HD. Dôležité je spomenúť aj možnosť sťahovania MQA súborov – bezstratové dekódovanie originálnych master nahrávok. Obvyklou funkciou je možnosť prehrávania hudobných súborov zo zdieľaného externého pevného disku alebo NAS úložiska. M33 je možné taktiež zapojiť do systému inteligentného ovládania domácnosti – spolupracuje so systémami Lutron, Crestron, Apple, KNX, ...


  Funkcia Dirac Live dokáže do veľkej miery riešiť základný problém každého audio reťazca – akustiku priestoru. Nie každý poslucháč má totiž možnosť použitia samostatnej posluchovej miestnosti s upravenou akustikou. V drvivej väčšine prípadov sa audio video zostava nachádza v klasickej obývacej izbe so všetkými akustickými problémami bežných priestorov. M33 dokáže pomocou mikrofónu zmerať frekvenčný priebeh miestnosti, následne ho analyzovať a upraviť tak, aby kritické frekvencie zvukového spektra upravil a vyhladil. Výsledkom procesu je maximálne vyvážená hudobná reprodukcia ideálne naladená na prejav reprosústav a akustický priebeh miestnosti.


  NAD M33

  Vysoká miera integrácie spojená s kvalitou spracovania, nadčasovým dizajnom ale hlavne kvalitou zvuku robí z NAD M33 ideálneho partnera pre každého priaznivca vernej reprodukcie. O výnimočných vlastnostiach a schopnostiach svedčí aj rad ocenení, ktoré M33 od svojho uvedenia na trh získal – „produkt roku 2020“ od amerického časopisu Stereophile, „najlepší streamovací prevodník/zosilňovač“ na výstave CES v Las Vegas 2020, „produkt roku 2020 – 2021“ od európskej asociácie EISA, ...


  O kvalite NAD M33 sa taktiež môžete presvedčiť aj vy v našej posluchovej miestnosti, ste srdečne vítaní!

  Séria Masters od spoločnosti NAD je výsledkom snahy vytvoriť produkty so špičkovým zvukom a excelentným dizajnom. Dôkazom, že sa tieto náročné ambície naplnili, je vysoká obľuba „M“ zariadení u priaznivcov kvalitnej reprodukcie. Novinka NAD M33 je definovaná priamo výrobcom ako „BluOS streaming DAC amplifier“, teda ako zosilňovač so zabudovaným streamerom hudobných súborov a digitálno/analógovým prevodníkom. Je to prvý produkt od NAD s takto vysokou formou integrácie...