- Kategórie
- Značky
Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD August 2022
Publikované: 15.08.2022 Napísal: Pavel Víšek
Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.
Hi res audio novinky pre starších a pokročilých
V prázdninovém čase už tradičně skromná nabídka titulů ve vysokém rozlišení zvuku se v e-shopu supraphonline.cz v červenci omezila na jediný reediční titul, takže tentokrát nezbylo než naši rubriku doplnit několika trvalkami různého stáří, které spojuje pouze nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, ale vzorkovací frekvence se už někdy liší.
Trio Katapult se přes obrovskou popularitu nedostalo v první polovině 80. let do studia, ale zákaz koncertování naštěstí neplatil v celé republice, takže na nedostatek repertoáru si Oldřich Říha, Jiří „Dědek“ Šindelář a Jaroslav Kadlec nemohli stěžovat. Potvrzuje to i druhé řadové album Rock de Luxe z roku 1986, které vyšlo 29. července v digitální reedici ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů. Z devíti skladeb alba, o které se vesměs podělili Oldřich Říha a textař Pavel Půta, vyčnívá hlavně velký hit Někdy příště, za jehož oblibou však výrazněji nezaostávaly skladby Starý desky hrajou dál nebo Na to zapomeň. Z autorského rámce trochu překvapivě vybočuje coververze Nie płacz Ewka s Říhovým textem Neplač lásko, kterou si Katapult vypůjčil od polské kapely Perfect, v Československu téměř neznámé.
Vinylovou reedici legendárního alba Město Er, kterým se Michal Prokop & Framus 5 blýskli v roce 1971 před dlouhou, normalizací vynucenou odmlkou, v srpnu roku 2016 doprovodila také reedice digitální, a sice ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů. Titulní dvacetiminutovou suitu s vynikajícím textem básníka Josefa Kainara (jeho jméno vydání alba zaštítilo také vydavatelsky), která v instrumentacích nabídla ve své době ojedinělé propojení rockové skupiny a studiového orchestru, doplnilo na druhé straně LP desky pět skladeb s kratšími „písničkovějšími“ stopážemi. Silný autorský potenciál pěvecky disponovaného Michala Prokopa předjímala expresivní Tys kámen, totéž lze říci o instrumentálce Perceptua, jež u kytaristy Luboše Andršta odhalila vedle kvalit instrumentálních i originalitu kompoziční.
Dvojalbová retrospektiva The Antagonist, která vyšla u Supraphonu v létě roku 2017 v různých fyzických i digitálních formátech (z pohledu naší rubriky jde o alespoň bitovou hloubkou relevantní WAV 44,1 kHz/24 bitů), připomíná, že Jan P. Muchow je nejen zakladatelem kapely Ecstasy of Saint Theresa, jež se začátkem 90. let prosadila i ve Velké Británii, a vyhledávaným producentem, ale také jedním z našich nejvyhledávanějších skladatelů filmové hudby. Během dvaceti let Muchow složil hudbu k více než třiceti filmům, z jejichž soundtracků se dostalo na této kolekci do užšího výběru sedmnáct skladeb. Větší prostor dostaly zvláště filmové písničky, nemůže zde proto chybět třeba Lucky Boy z Ondříčkových Samotářů či pohodová balada Cowboy Of The River z Bajgarovy Teorie tygra.
Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi začínali v 60. letech s bigbítem v brněnských skupinách Vulkán a Atlantis, ale po popovém intermezzu na začátku sedmé dekády se obrátili k tradici moravské lidové hudby. První vizitkou nového kursu se stalo v roce 1976 album Nikola Šuhaj loupežník z roku 1976, inspirované románovou baladou Ivana Olbrachta, které vyšlo v únoru roku 2019 také digitálně ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů. Hudební základy jeho třinácti skladeb pořídili muzikanti z Orchestru Gustava Broma, částečně s výpomocí Cimbálové muziky BROLN s primášem Jindřichem Hovorkou. Album provází sedm singlových bonusů, spojených s rokem 1976. Vypíchnout si zaslouží zvláště lidová Zaleť sokol, v níž je slyšet, že tak výjimečných zpěvaček jako Hana Ulrychová měla a má naše pop music poskrovnu.
Novinky na LP – vinylová hliadka
Americká zpěvačka, houslistka a skladatelka Laurie Anderson na sebe mimo newyorskou avantgardní scénu, s níž je spojována od 70. let, poprvé upozornila v roce 1981 nehitovým singlem O Superman, který se v britském žebříku propracoval dokonce na druhou příčku. Následovaly smlouva s velkým vydavatelstvím Warner Bros. a řada alb, zahrnující i páté Bright Red z roku 1994, které se 22. července dočkalo na labelu Music On Vinyl (u nás distribuuje Bertus) reedice na červeném vinylu. Autorský podíl Laurie Anderson je u čtrnácti skladeb určující, pouze na čtyřech participoval ještě hrající producent Brian Eno a na jedné její pozdější manžel Lou Reed (ex-Velvet Underground). Mezi bezmála dvěma desítkami muzikantů figurují esa jako bubeník Joey Baron nebo kytaristé Adrian Belew a Gerry Leonard.
Diskografie britské progrockové stálice Jethro Tull se 29. července na warnerském labelu Parlophone rozrostla o jubilejní vydání pátého (a prvního monotematického) alba Thick As A Brick, která dostala stejně jako originál netypický obal, který po rozložení připomíná dvanáctistránkové noviny. Ty obsahují vedle různých parodických článků i texty všech písniček, podepsané fiktivním mladíkem Geraldem Bostockem, za nímž se skrýval frontman Ian Anderson. Album skupině vyneslo první „jedničku“ v americké hitparádě Billboard 200. Padesátiletá edice zahrnuje remix alba, který v roce 2012 pro záhy rozebraný box CD+DVD připravil všeuměl Steven Wilson. Přidanou hodnotu LP představuje přesnější Half Speed Mastering, který připravili na řezacím stroji Neumann VMS 800 v londýnských Air Studios.
Kapela Little Feat, kterou na konci 60. let v Los Angeles založili kytarista Lowel George a klávesista Bill Payne, patří k nejvýznamnějším americkým skupinám sedmé dekády, i když její tvorbu dodnes oceňují hlavně kritici. Její moderní rockové písničkářství vycházelo z různých inspirací včetně blues, country, gospelu, R&B či jazzu. Výjimečné byly zvláště originální aranžmá a spontánní muzikantství, na kterých staví i první koncertní 2LP Waiting For Columbus z roku 1978, které vyšlo 29. července na warnerském labelu Rhino vedle rozšířené verze v boxu 8CD, obsahující navíc tři nevydané koncerty z turné. Sedmnáct nahrávek představuje výběr nejlepších čísel ze sedmi koncertů, jež Little Feat absolvovali v srpnu 1977 v londýnském sále Rainbow Theatre a na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu.
Novinky na streame – júlové tipy z TIDAL Masters
Osmašedesátiletý americký kytarista Steve Tibbets, který vychází z rocku, jazzu, ambientu a world music, svou tvorbu označuje s nadsázkou jako „postmoderní neoprimitivismus“. Eponymní dlouhohrající debut si vydal vlastním nákladem už v roce 1977, ale nadprodukcí netrpí, protože jeho diskografie dodnes čítá tucet alb, z nichž osm vyšlo na mnichovském labelu ECM Records. Právě z těchto desek vznikla retrospektiva Hellbound Train / An Anthology, která vyšla 1. července na 2CD. V osmadvaceti nahrávkách, kterou časově vymezují řadovky Northern Song (1982) a Life Of (2018), střídá Tibbets kytary s dobrem, klavírem a různými perkusemi, mezi nimiž vyčnívá tradiční africká kalimba. Z desítky dalších instrumentalistů je klíčový hráč na perkuse Marc Anderson. Podmanivá nadžánrová hudba.
Za povědomí o produkci vydavatelství OFFAIR Records vděčíme kanadské pobočce koncernu Universal Music, který s touto malou, mladou, ale velice zajímavou značkou podepsal vloni smlouvu o distribuci. Právě zde vyšlo 15. července album Heart And Breathe: Rhythm And Tone Fields, jehož protagonisty jsou multiinstrumentalista Richard Reed Parry a hráčka na různé perkuse Susie Ibarra. Z navýsost kreativního tandemu je v popkultuře známnější Parry, jinak důležitý člen kanadské indierockové skupiny Arcade Fire, ale volbou znalců je rodačka z kalifornského Anaheimu Ibarra, kterou magazín SPIN zařadil mezi stovku nejdůležitějších bubeníků alternativní hudby. Devět původních skladeb, kterým jsou vlastní volnější tempa i nemalý podíl improvizace, je tichým akustických dialogem dvou muzikantských individualit.
Záznam pro živé album texaské skupiny ZZ Top RAW „That Little Ol‘ Band From Texas“ Original Soundtrack, které vyšlo 22. července na labelu BMG Rights Management, vznikl při natáčení hudebního dokumentu režiséra Sama Dunna, jenž měl premiéru v roce 2019 na Netflixu. Koncert v nejstarší texaské tančírně Gruene Hall, kterou v New Braunfelsu provozují už od roku 1878, zachytil skupinu ještě v klasické sestavě se zpívajícím kytaristou Billym Gibbonsem, bubeníkem Frankem Beardem a baskytaristou Dustym Hillem, který bohužel vloni náhle zemřel. Mezi dvanácti skladbami nemohou chybět trvalky Gimme All Your Lovin‘, Heard It On The X či Blue Jeans Blues. Svůj set zahrálo trio ve skvělé formě, jistě zfungoval i genius loci sálu, kde koncertovali mj. Gregg Allman, Willie Nelson nebo Townes Van Zandt.
Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky
Příznivci Pink Floyd určitě zbystří, protože 16. září vyjde konečně reedice alba Animals z roku 1977 v přemíchaných verzích (5.1 surroundové i stereofonní), jež v roce 2018 připravil dlouholetý spolupracovník skupiny James Guthrie. Nahrávky se měly ještě v témže roce objevit na SACD, což avízovala společnost Analogue Productions, která už v roce 2011 vydala na SACD předchozí řadovku Wish You Were Here (1975). Tato edice však byla bez dalšího vysvětlení pozastavena, aby ji loni u Analogue Productions nahradilo SACD The Dark Side Of The Moon (1973) se snímky z dlouho nedostupné jubilejní edice z roku 2003. Vše nasvědčuje tomu, že došlo k tiché dohodě mezi společností Analogue Productions, jež remix financovala, skupinou a „majors“, jež jinak globální distribuci zajišťují. Album Animals v pozměněném obalu vyjde v Evropě na warnerském labelu Parlophone jako CD, LP a Blu-ray, 7. října pak v limitovaném boxu, jenž kromě CD, LP a „modré placky“ obsáhne víceméně duplicitní (ale samostatně nedostupné) DVD. Rozdílovým prvkem budou různě objemné booklety s rozsahy 16/32 stran. Chybět nebude ani SACD, které bez jakéhokoli komentáře vyjde exkluzivně u Analogue Productions v atypické papírové ambaláži, jež propojí trojici SACD Wish You Were Here, The Dark Side Of The Moon a Animals.
Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.