0
Košík je prázdny
0
    1.12.2020

    Novinky na streame, vinyloch a CD - December 2020


    Hi-res audio pro starší a pokročilé


    Nejfrekventovanějším domácím e-shopem, který nabízí nahrávky ve vysokém rozlišením (bez výjimky v nekomprimovaném formátu WAV), je supraphonline.cz, využívající kromě supraphonských novinek bohaté archivy Supraphonu a Pantonu, ale i katalogy menších současných vydavatelství. Tomu odpovídá také téměř bezbřehá dramaturgie, zahrnující leckdy i střední proud. Čtyři přírůstky, jež rozšířily nabídku během podzimu, však uspokojí i vybíravé audiofily.


    Hotel Štístko blues & další kousky

    Ve vysokém rozlišení si můžeme konečně poslechnout album Hotel Štístko blues & další kousky (1989), které natočil Jan Spálený ještě s triem ASPM v původním obsazení s Petrem Kalandrou a Františkem Havlíčkem. Mezi šestnácti skladbami převažují původní, převzaté zastupují Cínový vojáček (Little Tin Soldier) písničkáře Shawna Phillipse, Prázdná ulice (Lonely Avenue) bílého bluesmana Doca Pomuse, dylanovka Věřím v nás (I Believe In You) a Skladník (Cleaning Windows) „modrookého soulmana“ Vana Morrisona. Z digitální edice, jež vyšla 30. listopadu (WAV 192 kHz/24 bitů), žel, vypadly Dětské šaty (Heart Of Gold), u nichž nakladatel Neila Younga český text Vladimíra Kose neautorizoval.


    Kupředu plout

    Živé album Kupředu plout (vyšlo 30. října v koprodukci Supraphonu a Českého rozhlasu digitálně, mj. jako WAV 44,1 kHz/24 bitů, a na CD), je záznamem stejnojmenného písňového cyklu, který vytvořila písničkářka a výtečná akordeonistka Radůza na objednávku Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Na společném vystoupení 3. prosince 2018 v pražském Foru Karlín, do něhož se zapojila i Radůzina kapela s kytaristou Josefem Štěpánkem a perkusionistou Milošem Dvořáčkem, tak zazněl u nás málo známý příběh Anity Garibaldi, sledující její pouť z rodné Brazílie do Itálie, kde se se svým mužem Giuseppem Garibaldim zapojila do partyzánské války proti rakouské a francouzské armádě, aby oba napomohli vytvořit zárodek Italského království. Hudební ztvárnění má nejblíž k melodramatu, proto celý projekt doprovází hlas někdejšího uměleckého šéfa Horáckého divadla v Jihlavě Miloše Stránského.


    Řeka

    Dlouho očekávané sólové album Řeka (vyšlo 6. listopadu u Animal Music, kromě hi-res audia WAV 48 kHz/24 bitů i na CD, 4. prosince následovalo ještě 2LP), jemuž předcházela devítiletá studiová odmlka, vnímá hlavní protagonistka Lenka Dusilová jako „plavbu skrze různobarevné hudební imaginace“. Většinu osobních textů si napsala sama, několikrát vypomohli Dorota Barová z dua Tara Fuki a Martin E. Kyšperský z brněnských Květů, ale i zhudebněná poezie. Zvuk alba výrazně ovlivnili beatmaker Aid Kid (spolupracuje mj. s kapelou Zvíře jménem podzim) a hrající producent Petr Ostrouchov, který do studia Sono Records sezval řadu výtečných jazzmanů střední generace, mj. klavíristku Beatu Hlavenkovou, kontrabasistu Jiřího Slavíka, většinu členů Vertiga i big band Concept Art Orchestra. Ve čtrnáctiminutové skladbě Tma Lenku pěvecky podpořily Iva Bittová a Monika Načeva, jež v posledních letech přes různá hudební východiska spojil dohromady úspěšný koncertní projekt Spolu.


    Archa

    Dalším mimořádně povedeným koncertním albem je Archa (vyšla 13. listopadu u Animal Music jako WAV 48 kHz/24 bitů a na CD). Jde o záznam vystoupení z pražského Divadla Archa, který 4. listopadu 2018 připomněl sedmdesátiny naší nejoriginálnější písničkářky Dagmar Voňkové, spojované hlavně s folkovým sdružením Šafrán. Ve třinácti skladbách, jež začínají u nejstarší vydané skladby Chlapci na tom hornom konci, ale zahrnují i mladší repertoár z alba Hostina (2017) sólistku s originální kytarovou technikou a nezaměnitelným syrovým vokálem, jež dříve koncertovala sporadicky jen v duu s Radimem Hladíkem, tak výjimečně doplnila „all-stars“ kapela z okruhu špiček naší jazzové scény: Beat75a Hlavenková, Dorota Barová, Oskar Török, Marcel Bárta, Jiří Slavík, Miloš Dvořáček, Marian Friedl a Petr Ostrouchov, který celé vystoupení zprodukoval.



    Vinylová hlídka


    Avishai Cohen – The 50 Gold Selection

    Snad žádná jiná jazzová hvězda první velikosti na svých turné nikdy neopomene Českou republiku, ale příslovečnou výjimkou je izraelský kontrabasista Avishai Cohen, jehož koncerty bývají vyprodané, výjimečné bylo i přidané zářijové vystoupení pro 250 posluchačů, jež padesátiletý rodák z Jeruzaléma absolvoval se sv ým triem na úvod „koronavirového“ ročníku festivalu Struny podzimu na střeše Paláce Lucerna. Vzhledem k Cohenově popularitě si proto zaslouží pozornost box 6 LP Avishai Cohen – The 50 Gold Selection, který na zlatých 180tigramových vinylech nabízí 50 skladeb z jedenácti alb z let 2003-2019, o jejichž výběr se postarali sami fanoušci. Komplet vyšel 17. listopadu v limitovaném nákladu 2000 kusů na labelu Razdaz Records, který u nás přímo distribuuje vydavatelství i koncertní agentura P&J Music, takže s vázanou knížkou i velkoformátovým plakátem v e-shopu vychází na celkem přijatelných 2 950 Kč.


    Creaks (Original Game Soundtrack)

    Hidden Orchestra, britský hudební projekt, za nímž stojí multiinstrumentalista, skladatel a producent Joe Acheson, se připomněl u tuzemského vydavatelství Minority Records novinkou Creaks (Original Game Soundtrack), jež vyšla 20. listopadu jako 2LP, CD i digitálně. Jde o 21 skladeb na pomezí elektroniky, jazzu a ambientu, jež tvoří zvukovou stopu k puzzle adventuře, kterou letos v létě představilo studio Amanita Design. Cílem bylo vytvořit jakýsi „nekonečený“ soundtrack, aby bylo možné jednotlivé úrovně hrát na několikrát, vznikly proto další hudební alternace, opakování motivů i remixy některých skladeb. Joe Acheson tak navázal na práci dua DVA a svého dlouholetého spolupracovníka Floexe (vlastním jménem Tomáše Dvořáka), kteří s pražským vývojářským studiem spolupracovali už dříve.


    Delicate Sound Of Thunder

    Živák (i stejnojmenný koncertní film) Delicate Sound Of Thunder z roku 1988 se v digitálně restaurované i přemíchané reedici objevil sice už loni, ale pouze jako součást opulentního boxu Pink Floyd – Later Years 1987-2019, který s cenou převyšující 10 000 Kč byl volbou hlavně pro movité sběratele. Nepoměrně dostupnější je od 20. listopadu multiformátová škála, jež vyšla na warnerském labelu Parlophone: BD, DVD či box 2CD+BD+DVD s různými memorabiliemi, resp. soundtracky na 3LP a 2CD. Britští rockoví progresivisté na turné k albu A Momentary Lapse Of Reason (1987), jež natočili po odchodu zakládajícího člena a baskytaristy Rogera Waterse v roce 1985. Pro potenciální vydání skupina pořídila od18. do 23. srpna záznam pěti v newyorském sále Nassau Coliseum, k nimž nechala nasnímat i obraz na 35mm filmový pás. Playlist kromě skladeb ze zmíněného třináctého studiového alba zahrnul samozřejmě i časem prověřený repertoár, hlavně z desek Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Were Here (1975) a The Wall (1979). Zvuk pro reedici remixoval dlouholetý spolupracovník skupiny Andy Jackson za supervize kytaristy Davida Gilmoura.



    Listopadové tipy z TIDAL Masters


    Na II. programe sna

    O prioritách z mezinárodního katalogu nezapomíná streamovací služba TIDAL ve svém internetovém magazínu informovat, pod globální rozlišovací úrovní jsou už její aktivity v malých zemích, kam patří i obě republiky bývalé federace. Primát mezi velkými nadnárodními společnostmi, která se už v roce 2016 přihlásila k podpoře kodeku MQA, drží u Warner Music a tomu také odpovídá nabídka titulů, jež lze sdílet ve vysokém rozlišení. Pro našince je však určitě zajímavá informace, že do centralizovaného systému, který rozesílá podklady s metadaty na jednotlivé poskytovatele (ty ve vyšší kvalitě právě pro nadstavbu dražšího tarifu TIDAL Masters), ukládají v posledních měsících lokální nahrávky u Warner Music CR i mladší warnerské akvizice, kterou je slovenský Opus. V donedávna neslýchané kvalitě lze už několik měsíců streamovat namátkou alba Zuzany Navarové, Petra Muka, Jana Sahary Hedla, Jaromíra Nohavici nebo skupin Hudba Praha, Mňága & Žďorp a Vltava. Klíčová slova pro vyhledávání na Slovensku jsou například Marika Gombitová, Pavol Hammel, Dežo Ursiny, Marián Varga nebo Collegium Musicum. Jedním tipem za všechny může být legendární album Na II. programe sna, jež vyšlo u Opusu poprvé v roce 1977, obsahující třináct původních písní Pavola Hammela a Mariána Vargy na texty Kamila Peteraje, kterým dodávají federální rozměr brilantní kytary Radima Hladíka. Mezi trvalky patří zvláště Vargova hymnická Ľalia poľná. Výtečný zvuk nezapře mastering jubilejní reedice z roku 2007, pod kterým je podepsaný Alexander Soldán.


    Albores

    Argentinský bandoneonista a skladatel Dino Saluzzi, který letos oslavil půlkulaté osmdesáté páté narozeniny, nahrává pro mnichovské (ponejvíce jazzové) vydavatelství ECM Records už od první poloviny 80. let. Zatím posledním počin představuje album Albores, které zde vyšlo 6. listopadu. Jde o první sólovou nahrávku po třech desítkách let, která se vrací ke klasickým Saluzziho deskám jako Kultrum (1982). Připomeňme si ale ještě krátce bandoneon: speciální druh knoflíkové tahací harmoniky byl vynalezený pro účely sakrální hudby jako levnější varianta varhan v Německu v roce 1854, odkud se s vlnami imigrantů rozšířil hlavně do Argentiny a Uruguaye, kde našel uplatnění hlavně v tangu i lidové hudbě. Hra na bandoneon je v kategorii tahacích harmonik považována za jednu z nejtěžších, protože stupnice mají při otevírání jiný prstoklad nežli při zavírání, ale Saluzzi má pověst virtuózního instrumentalisty, který si nezadá s mistrem tohoto nástroje, krajánkem Ástorem Piazzollou (1921-1992).


    Beethoven: Piano Trios

    K nejvýznamnějším tělesům v komorní hudbě patří vedle smyčcového kvarteta klavírní trio, spojující klavír, housle a violoncello. Mezi mistrovská díla ze zlatého fondu světové hudby patří zvláště tvorba německého skladatele a klavíristy Ludwiga van Beethovena, pokrývající přechod od hudebního klasicismu k romantismu. Pro interpretaci Beethovenových klavírních trií ovšem platí rčení „mnoho povolaných, ale málo vyvolených“. Do druhé kategorie naštěstí patří novinka Beethoven: Piano Trios, která se objevila 27. listopadu na renomovaném labelu Deutsche Grammophon. Hvězdně obsazené trio tvoří rakousko-izraelsko-španělský pianista i slavný dirigent Daniel Barenboim (klavír), jeho nejmladší syn Michael Barenboim, který hraje na housle, a rakousko-íránský violoncellista Kian Soltani, který jako sólista vystupuje s řadou světových orchestrů (violoncello). Umělecky i technicky přímo referenční nahrávka.



    Nač se těšit?


    John Mayall: The First Generation 1965-74

    Menšinové žánry žijí vlastním životem, který se na rozdíl od očekávných kasovních trháků neomezuje na poslední čtvrtletí, spojované s hlavní vlnou vánočních nákupů. Bluesrockoví fanoušci si proto mohou udělat radost ultimátním boxem 35CD John Mayall: The First Generation 1965-74, který vyjde 29. ledna v limitovaném nákladu 5000 kompletů. Stále aktivní „kmotr britského blues“, který 2. března 2017 vystoupil i v pražském Divadle Archa, proslul především ranými nahrávkami, kdy se v jeho skupině Bluesbreakers vystřídala kytarová esa jako Eric Clapton, Peter Green, Mich Taylor nebo třeba Harvey Mandel. Řadová alba u značek Decca a Polydor vyjdou v novém masteringu, další přidanou hodnotu boxu představuje osm cédéček s dříve nevydanými nahrávkami, jež pocházejí většinou z koncertů v anglickém Windsoru (1967), švédském Gothenburgu (1968), tehdy ještě Západním Berlíně (1969) v americkém San Francisku (1970), ale mezi raritami nechybí ani dvě cédéčka se studiovými nahrávkami pro stanici BBC. Součástí boxu je i mj. kniha v pevné vazbě, která má 168 stran, reprinty dvou dobových plakátů a Mayallem vlastnoručně podepsaná fotografie. Za ultimátní kolekcí stojí vydavatelství Madfish, které se uvedlo už podobnými kompilacemi skupin Gentle Giant (Unburied Treasure) a Wishbone Ash (Vintage Years). Euforii trochu brzdí jen omezená dostupnost prostřednictvím vybraných e-shopů a cena 275 liber.





    Napsal

    Pavel Víšek




    Hi-res audio pro starší a pokročilé. Nejfrekventovanějším domácím e-shopem, který nabízí nahrávky ve vysokém rozlišením (bez výjimky v nekomprimovaném formátu WAV), je supraphonline.cz, využívající kromě supraphonských novinek bohaté archivy Supraphonu a Pantonu, ale i katalogy menších současných vydavatelství. Tomu odpovídá také téměř bezbřehá dramaturgie, zahrnující leckdy i střední proud. Čtyři přírůstky, jež rozšířily nabídku během podzimu, však uspokojí i vybíravé audiofily...