0
Košík je prázdny
0
    1.12.2021

    Novinky na streame, vinyloch a CD - December 2021


    Hi-res audio pre starších a pokročilých


    V posledních týdnech ke konci roku dostávají v edičních plánech hudebních vydavatelství větší prostor alba mimo hlavní proud a z této tradice nevybočuje ani nabídka nahrávek ve vysokém rozlišení, která se objevila v e-shopu supraphonline.cz ve druhé polovině listopadu. Vyjma retrospektivy Jiřího Schelingera si na své přijdou hlavně vybíravější audiofilové.


    Mahler: Des Knaben Wunderhorn - Baborák Ensemble, Radek Baborák, Kateřina Kněžíková, Markéta Cukrová, Adam Plachetka

    Světoznámý hornista Radek Baborák rozšířil 19. listopadu diskografii u vydavatelství Animal Music o album Mahler: Des Knaben Wunderhorn, které vyšlo na CD a ve formátu WAV (88,2 kHz/24 bitů). Kromě dvanácti písní stejnojmenného cyklu na lidové texty ze sbírky Des Knaben Wunderhorn: Alte deutsche Lieder, jež Gustav Mahler původně zhudebnil pro doprovod klavíru nebo orchestru, sestava obsahuje navíc dvě instrumentální skladby: známé Adagiettoi ze Symfonie č. 5 a Blumine, původně část Symfonie č. 1 „Titan“, kterou skladatel později vyřadil. Podobu skladeb Baborák, který jako sólisty do studia přizval naše přední operní zpěváky Kateřinu Kněžíkovou, Markétu Cukrovou a Adama Plachetku, přizpůsobil svému souboru Baborák Ensemble o proměnlivém obsazení sedmi až šestnácti hudebníků.


    Balada pro banditu - Iva Bittová, Miroslav Donutil, Jan Svoboda, Divadlo na provázku

    Muzikál Balada pro banditu, který pro brněnské Divadlo na provázku v polovině 70. let napsali Milan Uhde a Miloš Štědroň podle románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník, se dočkal později rozhlasové i filmové verze a inscenací v dalších divadlech. Všechny podoby spojují písničky, jež dostali do širšího povědomí Iva Bittová a Miroslav Donutil v hlavních rolích Nikoly a jeho milé Eržiky. Šest písní z muzikálu v mladších nahrávkách, ale v originálním obsazení v roce 1988 nabídlo EP Balada pro banditu, které vydal 26. listopadu Supraphon poprvé ve vysokém rozlišení (WAV 192 kHz/24 bitů). Nechybí zde známé duety Křížem krážem chodím, Ani tak nehoří a Jatelinka, ve finálové Zabili, zabili se k Ivě Bittové připojil Jan Svoboda. Všechny nahrávky vznikly za doprovodu sboru a orchestru Divadla na provázku.


    Causa krysař - C&K Vocal

    Album Causa Krysař z roku 1989 je poslední řadovkou C&K Vocalu, na níž participovali Jiří Cerha a Ladislav Kantor. Kromě opožděného vydání na CD v roce 1990, kdy u nás nejstarší optický disk teprve nastupoval na trh, se albu dostalo první samostatné reedice u Supraphonu až 26. listopadu, a rovnou ve vysokém rozlišení (WAV 192 kHz/24 bitů). Šesti původním skladbám s texty Ladislava Kantora a jednou i Pavla Šruta (Vymítač ďáblů) dominuje více než dvacetiminutová Cesta světla, které se před zásahem dobové cenzury jmenovala Cesta svědomí. Silný obsah umocňují tradičně výtečné vícehlasy. Základy pořídila studiová skupina v obsazení Luboš Andršt (kytara), Lubor Šonka (klávesy), Aleš Charvát (baskytara), Jaroslav Petrásek (bicí), Jan Hrubý (housle) a Ivan Myslikovjan (altsaxofon).


    Holubí dům - Jiří Schelinger

    Retrospektivní album Holubí dům z roku 1990 představuje vůbec první výběr z nahrávek Jiřího Schelingera, majitele nezaměnitelného „chrapláku“, jehož životní dráhu uzavřela tragédie v pouhých třiceti letech. Kolekci čtrnácti nahrávek vymezených roky 1973 a 1981 vydal předloni Supraphon v reedici na vinylu a 26. listopadu se dočkala premiéry ve vysokém rozlišení (WAV 192 kHz/24 bitů). Autorem sestavy je Milan Schelinger, Jiřího mladší bratr a zároveň také spoluhráč ze Skupiny Františka Ringo Čecha, takže zde převažují rocková čísla v čele s baladou Holubí dům, kterou otextoval Zdeněk Svěrák, stejně jako coververzi Soldier Of Fortune od hardrockových klasiků Deep Purple (Šípková Růženka). Původní repertoár připomínají třeba Jahody mražený, Lupič Willy i mladší skladby z projektu Zemětřesení.



    Vinylová hliadka


    Svět Hledačů - Blue Effect

    Album Svět Hledačů z roku 1979, které je předposlední řadovkou Blue Effectu (vystupujícího tehdy pod názvem M. Efekt), se 5. listopadu u Supraphonu dočkalo nové reedice na LP i CD. Po federálním sestavě alba Svitanie (1977) vzniklo na konci dekády obsazení, ve kterém kytaristu Radima Hladíka a bubeníka Vlado Čecha, jež společně začínali už v roce 1968, doplnili dva klávesisté a výrazní zpěváci Oldřich Veselý a Lešek Semelka. Vysoká koncentrace muzikantských individualit vydržela pouze na jediné album, které v pěti skladbách nabízí proaranžovaný art rock s fantazijními texty. Jeho atmosféře vyhovuje LP deska bez bonusů, pro kterou hovoří stoosmdesátigramový výlisek i velký formát rekonstruovaného obalu, jenž navrhl pár let před odchodem do Spojených států dnes už proslulý výtvarník Petr Sís.


    KID A MNESIA - Radiohead

    Anglická pětice Radiohead s frontmanem Thomem Yorkem patří mezi skupiny, které ve třetím tisíciletí nasadily laťku rockové alternativě hodně vysoko. Mezi milníky patří zvláště novátorské album Kid A (2000), v jehož stínu zůstala trochu neprávem následující řadovka Amnesiac (2001). Podobně jako jubilejní reedice alba OK Computer (1997), jež vyšla v roce 2017 s bonusovými „béčky“ ze singlů, se obě desky dočkaly 5. listopadu na labelu XL Recordings společného rozšířeného vydání na 3LP (i 3CD a 2MC!) pod pozměněným názvem KID A MNESIA. Protože však formát singlů Radiohead v novém miléniu radikálně omezili, na třicet tři skladeb sestavu doplnily nevyužité alternativní verze, jež vznikly během originálních studiových frekvencí, i dříve nevydané skladby If You Say The Word a Follow Me Around.


    The Bridge - Sting

    Milé překvapení přichystal svým fanouškům Sting, jehož nové album The Bridge vyšlo 19. listopadu na labelu Interscope samozřejmě také na vinylu. Bývalý frontman tria The Police byl od alba Brand New Day (1999) v tvůrčím útlumu a experimenty, jakými bylo třeba album Songs From The Labyrinth (2006), na němž za doprovodu bosenského loutnisty Edina Karamazova nazpíval renesanční písně Johna Dowlanda, moc dobře nedopadly. Deset skladeb z novinky The Bridge, u kterých je Sting minimálně spoluautorem, nabízí chytlavé melodie a drží navíc výborně pohromadě. Chemie zafungovala také mezi spoluhráči, dříve neoposlouchanými i známými ze Stingových starších sólovek, k nimž patří třeba vyhledávaný bubeník Manu Katché, saxofonista Branford Marsalis nebo kytarista Dominic Miller.



    Novembrové tipy z TIDAL Masters


    Amata dalle tenebre - Anna Netrebko

    Ruská sopranistka Anna Netrebko, jež patří mezi nejvýznamnější operní hvězdy současnosti, se po pětileté odmlce připomněla novým sólovým albem Amata Dalle Tenebre, které vyšlo 5. listopadu na labelu Deutsche Grammophon. Za doprovodu orchestru milánské La Scaly pod taktovkou jejího uměleckého šéfa Riccarda Chaillyho nazpívala jedenáct ikonických árií, jež pocházejí z oper Henryho Purcella (Dido a Aeneas), Richarda Wagnera (Tannhäuser, Lohengrin, Tristan a Isolda), Giuseppa Verdiho (Aida, Don Carlos), Giacoma Pucciniho (Manon Lescaut), Petra Iljiče Čajkovského (Piková dáma), Richarda Strausse (Ariadna na Naxu) a Francesca Cileay (Adriana Lecouvreur). Všechna nahrávky s širokým záběrem od baroka až po hudbu 20. století spojuje ohromující plnost a síla hlasu Anny Netrebko.


    Once Upon A Time (Live in Avignon) - Eberhard Weber

    Koncertní nahrávky německého kontrabasisty a skladatele Eberharda Webera připomnělo 5. listopadu vydavatelství ECM Records archivním živákem Once Upon A Time (Live In Avignon). Tvorba letos jedenaosmdesátiletého stuttgartského rodáka má blízko k jazzu i minimalismu a soudobé hudbě, ale v 80. letech spolupracoval na třech albech anglické písničkářky Kate Bush. V roce 2007, žel, prodělal mozkovou příhodu a kontrabas musel vyměnit za klávesy. Záznam nového alba zachytil Webera v plné síle během sólového vystoupení v srpnu 1994 v avignonském Théâtre des Halles. Sedm skladeb pochází ponejvíce z mladších alb Orchestra (1988) a Pendulum (1993). Výjimku z autorského rámce představuje muzikálová My Favorite Things Richarda Rodgerse a Oscara Hammersteina III.


    Brilliant Adventure (1992 – 2001) - David Bowie

    Série sebraných nahrávek, jež mapují jednotlivé etapy kariéry Davida Bowieho, posunuli u warnerského labelu Parlophone ke kompletu Brilliant Adventure (1992-2001), který vyšel fyzicky v boxu 11CD a 18 LP, ale na TIDALu je dostupný rovněž ve vysokém rozlišení. Obsahuje nejenom nově remasterovaná alba Black Tie White Noise, The Buddha Of Suburbia (obě 1993), Outside (1995), Earthling (1997) a Hours (1999), ale také snímky pro BBC a raritní, dříve nevydanou desku Toy, která vznikla po triumfálním vystoupení na festivalu Glastonbury v roce 2000 v newyorském studiu Sear Sound a obsahuje vesměs starší písně z let 1964-1971 v nové interpretaci. Dříve se objevily hlavně na singlech, ale nechybí ani několik dříve nenahraných skladeb (samostatně vyjde Toy v deluxe edici až 7. ledna).



    Na čo sa tešiť?


    The Zealot Gene - Jethro Tull

    Po několikaleté odmlce v minulé dekádě je od roku 2017 opět aktivní britská progrocková legenda jménem Jethro Tull a 28. ledna 2022 se po osmnácti letech dočkáme u německého vydavatelství Inside Out Music jejího nového, v pořadí už dvaadvacátého studiového alba The Zealot Gene. Ochutnávka v podobě videoklipu k písni Shoshana Sleeping, který skupina vyslala do světa začátkem listopadu, vyznívá velmi dobře. Pro texty čerpal frontman Ian Anderson inspiraci z biblických příběhů (Zélóti tvořili v Judeji protiřímské odbojové hnuté v 1. století našeho letopočtu), bližší informace o nahrávkách zatím chybí. Album bude dostupné jak digitálně, tak v různých fyzických formátech: vedle CD jako 2LP+CD, 2CD+Blu-ray (s 5.1 mixem, který připravil zvukový mistr Jakko Jakszyk) a coby limitovaný box, zahrnující kromě optických disků tři LP desky na bílém vinylu, jež obsáhnou i demosnímky.





    Napísal

    Pavel Víšek




    V posledních týdnech ke konci roku dostávají v edičních plánech hudebních vydavatelství větší prostor alba mimo hlavní proud a z této tradice nevybočuje ani nabídka nahrávek ve vysokém rozlišení, která se objevila v e-shopu supraphonline.cz ve druhé polovině listopadu. Vyjma retrospektivy Jiřího Schelingera si na své přijdou hlavně vybíravější audiofilové...