0
Košík je prázdny
0
  1.12.2022
  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD December 2022

  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  December 2022

  Publikované: 09.12.2022   Napísal: Pavel Víšek


  Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


  Hi res audio novinky pre starších a pokročilých

  Novinky ve vysokém rozlišení zvuku, které se v listopadu objevily v nabídce e-shopů supraphonline.cz a animalmusic.cz, vesměs nepatří do hlavního proudu a sáhnou po nich spíše vybíravější posluchači. Jejich společné znaky představují nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů, vzorkovací frekvence nikdy nepřevyšují 96 kHz.


  Dasha, Epoque Quartet - Hi Res album Ellaboration

  Zpěvačka Dasha se pohybuje převážně v oblasti populární hudby, ale nevyhýbá se ani projektům, které žánrové mantinely všeho druhu překračují. To je i případ nového alba Ellaboration, které Supraphon vydal 11. listopadu ve formátu WAV 44,1 kHz/24 bitů, kde spojila síly s nadžánrovým smyčcovým Epoque Quartetem. Název alba odkazuje k fenomenální Elle Fitzgerald a třináct skladeb, mezi nimiž figurují třeba Caravan, My Funny Valentine nebo Over The Rainbow, patří mezi jazzové standardy, které během více než šedesátileté kariéry interpretovala. Známá čísla se zde objevují v neotřelých úpravách, jež zaranžoval většinou Alexey Aslamas. Zvuk smyčcového kvarteta až na výjimky obohacují různé perkusní nástroje včetně cajonu či vibrafonu, na které hraje hostující Šimon Veselý.


  Czech Ensemble Baroque - Hi-Res album Te Deum

  František Ignác Antonín Tůma patřil mezi nejvýznamnější skladatele pozdně barokní Evropy. Žák Bohuslava Matěje Černohorského se v kontrapunktu zdokonalil ve Vídni u J. J. Fuxe, ale osvojil si zároveň výrazové prostředky nastupujícího galantního slohu. Tři opusy na albu Te Deum, které vyšlo 11. listopadu u Supraphonu ve formátu WAV 96 kHz/24 bitů, zachycují skladatelův umělecký vývoj. Zatímco velkolepá Missa Veni Pater pauperum (1736) vznikla pro benediktinský Skotský klášter ve Vídni v době, kdy Tůma působil ve službách hraběte Kinského, a slavnostní Te Deum (1745) v podobném obsazení psal pro cisterciácký klášter ve Wilheringu, Sinfonia ex C vznikla až na sklonku autorova života. Nahrávky pořídil soubor Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Romana Válka v kostele sv. Michala ve Znojmě.


  Vilém Veverka, Patricie Janečková, Ultimate W Band - Hi-Res Christmas Album

  Náš nejrespektovanější hobojista střední generace Vilém Veverka rozšířil svou diskografii o novinku Christmas Album, která vyšla 11. listopadu u Supraphonu ve formátu WAV 44,1 kHz/24 bitů. Vkusně vybraný vyšší populár zde cílí na sváteční atmosféru nejkrásnějších svátků v roce, ale ryze vánočních je mezi sedmnácti skladbami menšina, třeba mezinárodní mix koled Chtíc, aby spal, Tichá noc, Adeste fideles a Ščedryk, případně moderní Angels‘ Carol. Náladu však nezkazí ani Barberovo Adagio, Bachova a Gounodova Ave Maria, dvě věty ze „zimního“ Koncertu č. 4 z Vivaldiho Čtvera ročních dob, či Invierno Porteno argentinského mistra nového tanga Ástora Piazzolly. Hudební základy nahrál Ultimate W Band, posílami byly sporadicky hostující sopranistka Patricie Janečková a harfistka Kateřina Englichová.


  Andrea Šulcová - album Opportunities

  Příznivci jazzu si Andreu Šulcovou vybaví jako flétnistku big bandu Concept Art Orchestra, ale ta se na debutovém autorském albu Opportunities, jenž vyšlo 25. listopadu na labelu Animal Music i ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů, obrací k písničkářství, vycházejícího z tradičních amerických žánrů. Folk, country a bluegrass totiž poslouchala ještě dříve, než pro sebe objevila jazz. Tucet skladeb s anglickými texty si napsala na míru svého znělého hlasu. Album střídající akustické a elektrifikované polohy produkoval Petr Ostrouchov, který do studia pozval muzikanty z okruhu skupiny Blue Shadows, jmenovitě kytaristu Josefa Štěpánka, klávesistu Víta Křišťana a v rytmice se vedle bubeníka Martina Nováka vystřídali basisté Jaromír Honzák a Matěj Belko. O skvělý zvuk se postarali ve studiu Sono Records Doupě.  Novinky na LP – vinylová hliadka


  Jan Spálený - Asi v tom bude nějakej háček LP album

  Prosincové jubileum Jana Spáleného připomíná vinylová reedice alba Asi v tom bude nějakej háček z roku 1985, kterou u Supraphonu připravili na 4. listopad. Nahrávky tuctu skladeb včetně dvou bluesových standardů vznikly vesměs o rok dříve na jaře, tedy v době, kdy se první obsazení skupiny ASPM, s níž otec jedné z živých podob českého blues hraje dodnes, teprve formovalo. Ve studiu se proto sešla domácí muzikantská esa, jmenovitě kytarista Michal Pavlíček, hráč na foukací harmoniku Petr Kalandra, baskytarista Jiří Veselý a bubeník Jiří Hrubeš. O texty původních skladeb se podělili Jan Spálený a Pavel Vrba, který napsal slova i k Blues nádržní ulice (Basin Street Blues), zbývajícím standardem je Špitál u sv. Jakuba (St. James Infirmary Blues) s textem Zdeňka Rytíře. Výtečná kytarová deska je stále svěží.


  Fermáta - Dunajská legenda LP album

  Po více než čtyřech desítkách let se 11. listopadu na labelu Warner Music CR dočkalo vinylové reedice čtvrté album Dunajská legenda, které bratislavské jazzrockové skupině Fermáta vyšlo poprvé v roce 1980. O osm instrumentálních skladeb, které čtveřice pojala jako poctu středoevropským slovanským knížatům, se autorsky rovným dílem podělili klávesista Tomáš Berka a kytarista a tehdy i druhý klávesista František Griglák, který je aktuálně ve skupině jediným původním členem. Zbytek obsazení tvořili baskytarista Fedor Frešo, který hlavní nástroj střídal s kontrabasem, a bubeník Karol Oláh. Kompozice obou osobností představují v pestré kolekci kontrast. Zatímco pro Grigláka jsou typické rockovější prvky a důraz na melodii, Berka měl s nepravidelnými rytmy nakročeno více k jazzu.


  Lenny - Heartbreak Culture LP album

  Album Heartbreak Culture, které je třetí řadovkou Lenny (občanským jménem Lenky Filipové mladší), vyšlo u Universal Music na CD a digitálně začátkem září, ale kvůli nijak výjimečnému přetížení lisoven se na vinylu objevilo až 25. listopadu. Jedno z nejvýraznějších domácích alb roku 2022, které staví tradičně na anglicky zpívaném repertoáru, mile překvapí rockovějším tvrdším pojetím, ostatně na písni Lithium s Lenny spolupracoval jako producent Mike Shinoda z kalifornské nu-metalové kapely Linkin Park. Tucet původních skladeb s chytlavými tématy má většinou optimální „rádiovou“ stopáž do tří minut, takže pestře poskládaná kolekce má spád a její poslech ani na okamžik nenudí. Možná zde sice chybí vyslovený hit, ale na druhou stranu hledání slabých míst je velice obtížné, protože víceméně neexistují.  Novinky na streame – novembrové tipy z TIDAL Masters


  Bruce Springsteen - Only The Strong Survive album na Tidal Master

  S jedenadvacátým albem Only The Strong Survive, které vyšlo 11. listopadu na labelu Columbia, se po dvou letech přihlásil Bruce Springsteen. Třiasedmdesátiletý rodák z městečka Long Branch na svých albech vystupuje z autorského rámce opravdu ojediněle. Donedávna jediným vybočením byla deska We Shall Overcome: The Seeger Sessions (2006), poskládaná z folkových tradicionálů, až nyní „Boss“ Springsteen sáhl po převzatých skladbách ze zlatého fondu rhythm’n’blues a soulu (pozorní však přesto na obalu nepřehlédnou zavádějící podtitul Covers, Vol. 1). Většinou neodmyslitelná skupina The E Street Band se tentokrát zredukovala na dechovou sekci The E Street Horns, protože většinu nástrojů nahráli Bruce Springsteen a multiinstrumentalista Ron Aniello, jež také album produkovali.


  Jimi Hendrix Experience: Los Angeles Forum – April 26, 1969 live koncert na Tidal Master

  K nedožitým osmdesátinám jednoho z nejvlivnějších rockových kytaristů Jimiho Hendrixe připravila vydavatelství Experience Hendrix a Legacy Recordings v menším předstihu na 18. listopad „živák“ Jimi Hendrix Experience: Los Angeles Forum – April 26, 1969 se záznamem vystoupení původního tria s bubeníkem Mitchem Mitchellem a baskytaristou Noelem Reddingem v Inglewoodu na předměstí Los Angeles. I když tenhle koncert patří mezi legendární, jeho záznam nikdy nevyšel kompletní. Hodina strhující hudby obsahuje nejenom „povinné“ položky repertoáru jako Foxey Lady, Purple Haze nebo I Don’t Live Today, ale také instrumentální coververzi Sunshine Of Your Love od Cream. Nahrávky zvukově „vyčistil“ a smíchal Hendrixův dlouholetý zvukař Eddie Kramer z originálních osmistopých pásů.


  Tom Petty - Live At The Filmore, 1997 live koncert na Tidal Master

  Kulaté čtvrtstoletí od série dvaceti koncertů, které absolvovali rockový písničkář Tom Petty se svou skupinou The Heartbreakers ve slavném sanfranciském sále Fillmore, si nenechalo ujít vydavatelství Warner Records a na 25. listopad přichystalo „boxset“ Live At The Filmore, 1997, který obsahuje na 6 LP, 4CD nebo v tomto případě optimálně jako sdílený obsah ve vysokém rozlišení zvuku čtyřhodinový výběr toho nejlepšího z šesti profesionálně zaznamenaných koncertů. Pettyho trvalky jako American Girl, Free Fallin‘ nebo Mary Jane’s Last Dance doplňují coververze od rockových klasiků, namátkou Chucka Berryho (Lucille), Vana Morrisona (Gloria) nebo The Rolling Stones (Satisfaction). Nechybí zde ani nahrávky s hosty, kterými byli bluesman John Lee Hooker a Roger McGuinn – frontman The Byrds.  Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky


  Bob Dylan - Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997) edícia 4LP

  Sáhodlouhá řada studiových i koncertních nahrávek Boba Dylana The Bootleg Series se brzy dostane k sedmnáctému dílu Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997), který je pro našince velice zajímavý. V letech před natáčením třicáté řadovky Time Out Of Mind, jež vyšla v září ’97 a získala celkem tři ceny Grammy včetně prestižní v kategorii Album of the Year, totiž legendární písničkář poprvé dorazil koncertovat do České republiky: premiéru absolvoval 16. července 1994 ve sportovní hale na pražském Výstavišti a další rok v březnu třemi koncerty v Kongresovém centru v české metropoli své turné dokonce zahajoval. Komplet 5CD kromě nově remasterovaného alba Out Of Mind obsahuje další dva disky zaplněné nevyužitými skladbami a alternativními verzemi, předposlední cédéčko nabízí výběr živých snímků pořízených na koncertech v letech 1998-2001, a konečně poslední je výběrem dobových rarit ze staršího „boxsetu“ The Bootleg Series Vol. 8: Tell Tale Sings – Rare and Unreleased 1989-2006 (2008). Diskofilové si určitě nenechají ujít zkrácený stejnojmenný komplet v boxu 4LP. Datum vydání u Legacy Recordings stanovili na 27. ledna 2023.


  Novinky ve vysokém rozlišení zvuku, které se v listopadu objevily v nabídce e-shopů supraphonline.cz a animalmusic.cz, vesměs nepatří do hlavního proudu a sáhnou po nich spíše vybíravější posluchači. Jejich společné znaky představují nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů, vzorkovací frekvence nikdy nepřevyšují 96 kHz.