- Kategórie
- Značky
Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD December 2023
Publikované: 01.12.2023 | Napísal: Pavel Víšek
Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.
Hi res audio novinky pre starších a pokročilých
V listopadu už v e-shopu supraphonline.cz novinky ve vysokém rozlišení zvuku potřebný objem naší rubriky nenaplnily, vypomohly proto jak produkce malých značek, tak i bohatý archiv bývalých státních vydavatelství Supraphon a Panton. Pojítkem byly jako vždycky nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů.
Čtvrtým albem Ročník 50, které vyšlo poprvé v roce 1984, se Petra Janů rozloučila s rockovou etapou své dnes už více než půlstoleté kariéry i spoluprací s Otakarem „Otou“ Petřinou. Právě kreativnímu kytaristovi, skladateli a aranžérovi, který v pražském studiu Mozarteum nahrál prakticky veškeré nástrojové party, zpěvačka vděčí za mimořádně soudržné album, o jehož texty se v pěti skladbách podělili Pavel Vrba (Pravý jména věcí, Sváteční úterý), Eduard Krečmar (Krátký let, Rok 3000) a v generační titulní dvacetiminutové svitě také Ota Petřina. Hudba volně navazuje na dvě Petřinovy sólovky se studiovou skupinou Super-robot, jež vyšly v letech 1978 a 1983. Po první digitální reedici ve formátech MP3 a FLAC se album 27. prosince 2019 dočkalo u Supraphonu rovněž vydání ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů.
Začátkem devadesátých let už klesal zájem nejen o vinyly, ale ještě více o EP desky, i když na nich najdeme nejednu perlu. Platí to o „sedmipalci“ ASPM a přátelé, jenž vznikl v původním obsazení s Janem Spáleným, Petrem Kalandrou a Františkem Havlíčkem. Za přátele byli ve studiu Jaroslav Petrásek (bicí), Alexej Charvát (baskytara), Petr Zeman (kytara), Michal Gera (trubka), Imran Musa Zangi (perkuse) a Filip Spálený (tuba). Převažují zde Spálenového původní skladby (Účtování, Thunderbolt a Blues pro barmanku „U Brázdů“), výjimku tvoří dylanovka Knockin‘ On Heaven’s Door s Kalandrovým textem Nebeská brána. Pantonskou EP desku vydal 24. dubna 2020 Supraphon v digitální reedici ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů.
Klavíristka a skladatelka Nikol Bóková nezahálí a v rozmezí pěti let natočila už šesté autorské album Expedition, které vydala 24. listopadu na vlastním labelu Soleil et Pluie i ve formátu WAV 96 kHz/24 bitů. Jako inspirace tentokrát posloužily mimo jiné sci-fi romány amerického spisovatele Arthura C. Clarka, ale i náš svět a vesmír všeobecně. Leitmotivem devíti skladeb je relativita času a prostoru vůči naší lidské existenci. Této hudební expedice se zúčastnili kytarista David Dorůžka, kontrabasista Martin Kocián a bubeník Michał Wiergoń, tedy Nikol Bóková Quartet, založený pro nahrávání loňské skupinové desky Elements. Ve dvou skladbách hostuje ještě norský trumpetista Gunnar Halle. Jazzový rámec nové album vymezuje pouze volně, vedle vážné hudby zde figurují ještě ohlasy rocku a dalších žánrů.
Diskografie komorního sboru Martinů Voices, který počátkem roku 2010 založil dirigent a sbormistr Lukáš Vasilek, se zatím soustředila na tvorbu domácích skladatelů posledních tří staletí, ale novinka Britten, jež pod hlavičkou Martinů Voices & Lukáš Vasilek vyšla 24. listopadu na labelu Animal Music také ve formátu WAV 96 kHz/24 bitů, tak poprvé míří za hranice ke třem sborovým dílům jednoho z klíčových autorů 20. století Benjamina Brittena. Kromě oblíbeného vánočního cyklu A Ceremony of Carols album obsahuje skladby Te Deum in C a Hymn to St Cecilia. Každé z děl je určeno pro jiné obsazení: první pro sbor a varhany, druhé pro sbor a harfu a třetí pouze pro sbor „a capella“. Na albu proto s Martinů Voices hostují ještě harfistka Kateřina Englichová a varhanice Daniela Valtová Kosinová.
Novinky na LP – vinylová hliadka
Pětasedmdesátiny jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického připomněl Supraphon v malém předstihu 3. listopadu vinylovou reedicí alba Za horama, za lesama, jenž poprvé vyšlo v roce 1991. Kolekce deseti skladeb nezapře blízký vztah olomouckého rodáka k moravskému folklóru. S jednou výjimkou jde o vlastní úpravy lidových písní (dakrát vypomohl houslista Jiří Pavlica), jež nahrálo Viklického trio s kontrabasistou Františkem Uhlířem a bubeníkem Cyrilem Zeleňákem. Zmínit je třeba i s moravským folklórem spjaté hosty: obě zpěvačky – dolňáckou legendu Věru Domincovou a Ivu Bittová, cimbalistu Milana Malinu a zmíněného primáše Hradišťanu. Jazzové barvy hájil ještě saxofonista František Kop.
Vloni na jaře se uzavřela kariéra Tiny Turner, která měla v repertoáru skladby z širokého žánrového spektra včetně soulu či popu, ale za výjimečnou interpretaci svých „srdcovek“ byla v roce 1991 uvedena do Rock and Roll Hall of Fame. To také trefně reflektuje název kompilace Queen Of Rock ‘n‘ Roll, která vyšla 24. listopadu na labelu Parlophone. Maximalisté možná sáhnou po boxu 5LP, jenž nabízí 55 hitů, ale jejich esencí je stejnojmenný výběr na jediné LP desce, zaostřený na tucet klíčových. Stačí snad jmenovat alespoň fenomenální coververzi Proud Mary od CCR nebo trvalku What’s Love Got To Do With It a titulní píseň z alba Private Dancer, jenž v roce 1984 nastartovalo zpěvaččin velký comeback.
Frýdecko-místecká skupina Prouza je po dvou reunionech stále aktivní, ale nejdůležitější bylo první období v letech 1989-1994, kdy vyrážela (často s jesenickými Priessnitz) na klubová turné po celé republice a kdy také vznikla první dvě alba. Ikonický je zvláště debut V otrhaném domě, který vyšel hned v roce 1990 u nově vzniklého malého labelu AG Kult. Reedice na CD se dočkal v roce 2007, ale na vinyl přišla řada až 30. listopadu u Indies Scope Records. Z deseti původních skladeb je nejznámější hitovka Na venku, k níž pro tehdejší Čs. televizi natočil vydařený videoklip ještě během svých studií na FAMU režisér David Ondříček. Prouza byla na počátku deváté dekády jednou z našich nejoriginálnějších „kytarovek“.
Maximální novembrové tipy z TIDALu
Albem Call On The Old Wise izraelský pianista Nitai Hershkovits debutoval 10. listopadu jako sólista na labelu ECM Records. Na starších studiových albech svůj hlavní nástroj střídá se syntezátory, elektrickým pianem Fender Rhodes i klarinetem, ale zde naplno těží z možností koncertního křídla. Jde totiž o nahrávku, pořízenou bez jakýchkoli dotáček loni v červnu ve švýcarském Luganu v sále rozhlasové stanice RSI. Většina z osmnácti skladeb je původních, výjimky tvoří jazzový standard Single Petal Of A Rose od Duka Ellingtona a téměř neznámá skladba Dream Your Dreams anglické básnířky Molly Drake, jinak též matky folkaře Nicka Drakea. Z alba je znát Hershkovitsova široká schopnost improvizace i zázemí ve vážné hudbě.
Nejznámější živák Boba Dylana vznikl na přelomu února a března 78‘ během světového turné na dvou vystoupení v tokijské Nippon Budokan Hall (první vydání v srpnu ’78 bylo určeno pro japonský trh, mezinárodní následovalo až v dubnu 79‘). Playlist obsáhl hity napříč celou kariérou, často ve výrazně pozměněných aranžmá, což dobové kritice nebylo moc po chuti, ale tento koncept písničkář opakuje dodnes. Ultimátní edice The Complete Budokan 1978, jež vyšla 17. listopadu na labelu Columbia, nabízí namísto původních 22 nahrávek více než dvojnásobek (58), obsahuje totiž nekrácené záznamy koncertů z 28. února a 1. března. Nabízí se srovnání okamžité formy i podílu improvizace jak u Dylana, tak i jeho spoluhráčů.
Mistrovskou ukázkou severského jazzu je album trojice Palle Mikkelborg, Jakob Bra a Marilyn Mazur, které pod názvem Strands s podtitulem Live At The Danish Radio Concert Hall vyšlo 24. listopadu na labelu ECM Records. Zatímco trumpetista Palle Mikkelborg a hráčka na různé perkuse Marilyn Mazur patří na jazzové scéně (jen papírově) mezi seniory, střední generaci zastupuje pětačtyřicetiletý kytarista Jakob Bra, který přes svůj věk ještě stačil spolupracovat s osobnostmi formátu Paula Bleye, Lee Konitze a Paula Motiana. Stopáž většiny z šesti skladeb, o něž se autorsky podělili Mikkelbor a Bro, přesahuje sedm minut. Hudbu charakterizují vysoký podíl improvizace a často i tóny, doznívající do úplného ticha.
Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky
Anglický písničkář a multiinstrumentalista Kevin Ayers, známý jako legenda progresivního rocku, stál v roce 1966 u zrodu skupiny Soft Machine (vydržel v ní však jen dva roky do prvního alba…) a kupříkladu nahrál party baskytary na slavné album Tubullar Bells, kterým v roce 1973 debutoval Mike Oldfield. Těžištěm tvorby ovšem pro Ayerse byla v letech 1969 až 2013, kdy v osmašedesáti zemřel, sólová alba. Mezi nejlepší patří hned debutové Joy Of A Toy (1969), na němž se podílela ostrovní muzikantská smetánka, mezi jinými bubeník Robert Wyatt a varhaník Mike Ratledge (bývalí spoluhráči ze Soft Machine), klávesista i aranžér David Bedford nebo vyhledávaný studiový violoncellista Paul Buckmaster. Kevin Ayers, který se podepsal pod všech deset filigránsky proaranžovaných písní, střídal mikrofon s kytarami, basovkou a foukacími harmonikami včetně klávesové „melodiky“. Na vinylu dlouho jen obtížně dostupné album (japonské importy jsou obvykle nepříjemně nákladné) mají v reedičním plánu u Cherry Red Records. Nový remastering připravili v londýnských Abbey Road Studios z originálního pásu. Termín vydání je stanovený na 26. ledna 2024.
V listopadu už v e-shopu supraphonline.cz novinky ve vysokém rozlišení zvuku potřebný objem naší rubriky nenaplnily, vypomohly proto jak produkce malých značek, tak i bohatý archiv bývalých státních vydavatelství Supraphon a Panton. Pojítkem byly jako vždycky nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů.