- Kategórie
- Značky
Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD Január 2023
Publikované: 13.01.2023 Napísal: Pavel Víšek
Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.
Hi res audio novinky pre starších a pokročilých
Těžko říci, zda prosincové novinky ve vysokém rozlišení zvuku z e-shopu supraphonline.cz představují jen vybočení nebo nový trend, ale pomineme-li dávný nadstandard HDCD, pak nahrávky se vzorkovací frekvencí 44,1 kHz a hloubkou 24 bitů jsou minimem, jež lze označit jako „hi-res“. Jinak to naštěstí mají menší vydavatelství, všechny tituly spojuje formát WAV.
Novinka Twenties kontrabasisty a skladatele Jaromíra Honzáka, jinak jedné z klíčových postav naší jazzové scény a zároveň také člena folkové Skupiny Bratří Ebenů, vyšla 2. prosince na labelu Animal Music rovněž ve formátu WAV 88,2 kHz/24 bitů. Jde už o třetí album v řadě, které vzniklo ve stejném, velice silném obsazení jeho kvinteta. To dále tvoří kytarista David Dorůžka, klávesista Vít Křišťan, saxofonista Luboš Soukup a bubeník Martin Novák. Osm Honzákových skladeb staví na kompoziční jednoduchosti, využívající melodické vzorce a repetice, nově přibyly ambientní plochy, s nimiž hudba dostává meditativnější charakter. K pestrosti alba přispívají i stylové ozvěny, které se nevyhýbají ani středověké hudbě či rocku, skladba Old Men In Very Short Shorts je originální rock’n’rollovou variací.
Klavíristka a skladatelka Nikol Bóková stihla v loňském roce u vlastního vydavatelství Soleil et Pluie hned dvě studiová alba: po Elements, natočeném s kvartetem, následovalo 22. prosince zatím ve formátu 88,2 kHz/24 bitů sólové Naked Pieces (CD i LP se objeví později). Impulsem ke vzniku novinky byl ohlas říjnového vystoupení v pražském Anežském klášteře, které se uskutečnilo v rámci koncertního cyklu Hybatelé rezonance. Z jeho autorské části také pochází všech deset skladeb, pět nových, v dalších se Nikol Bóková nechala inspirovat hudebními motivy, které se objevují napříč čtyřmi předchozími deskami. Naked Pieces nabízí „až na kost“ obnažené skladby pro koncertní křídlo Bechstein. Co snad u známých motivů můžeme postrádat na počtu nástrojů, vynahradí nádherný zvuk mistrovského nástroje.
Jediné album Jana Kratochvílová z roku 1980, které zpěvačce, textařce a skladatelce vyšlo před její emigrací na Britské ostrovy o tři roky později, se objevilo 23. prosince v katalogu Supraphonu ve formátu WAV 44,1 kHz/24 bitů. Nahrávky deseti původních skladeb vznikly před letními prázdninami roku 1980 v pražských studiích Čs. rozhlasu se Skupinou Pavla Trnavského, která byla předobrazem mladší skupiny Heval, stylově rozkročené mezi rockem a jamajským reggae, když se sbory čtyřikrát vypomohl Yo-Yo Band, který byl jednou z nejvýraznějších kapel z pražské Hanspaulky. Mezi nejsilnější čísla z alba patří No a co, Smaragdové lasery a zvláště V stínu kapradiny, možná největší hit Jany Kratochvílové s vlastní hudbou a vynikajícím textem Pavla Vrby: všechny tři vyšly ostatně na singlech.
V digitální reedici se 23. prosince díky Supraphonu poprvé objevil pantonský singl, zastřešený autorským tandemem Michal Pavlíček a Michael Kocáb, mezi třemi formáty nechybí WAV 44,1 kHz/24 bitů. Malá deska s celkovou stopáží 11:05 neměla v roce 1985 žádné přehnané ambice, ale je přesto cenná. V polovině osmdesátých let už hlavní protagonisté stále ještě zakázaného Pražského výběru (distanc postihl skupinu v letech 1983-1986) mohli natočit alespoň několik singlů, z nichž tento se čtyřmi instrumentálními skladbami hudebně nejvíce předjímal brzký vznik skupiny Stromboli i obnovení Výběru. Ve studiu za bicí usedl člen obou formací Klaudius Kryšpín a ve skladbách Bílá velryba a Včelí královna se mikrofonu chopila Bára Basiková, i když zde svůj mezzosoprán využila „pouze“ jako další melodický nástroj.
Novinky na LP – vinylová hliadka
Zpěvák, hráč na klávesové nástroje a skladatel Andy Cermak je nejenom frontmanem naší respektované kapely Sunflower Caravan, ale aktuálně také součástí koncertní sestavy Prokopových Framus 5. Jeho další tvář nastavuje sólový debut Secret December, který vydal 16. prosince Supraphon také na LP desce. Kolekce devíti ryze autorských písní nabízí podle slov hlavního protagonisty „alternativní klavírní pop s osobnějšími anglickými texty“, ostatně album už dříve avízovaly singly Inside Outside a Dark Blue Sky, které zněly v tuzemském éteru v častých rádiových rotacích. Všechny skladby Cermak sám produkoval, nazpíval i nahrál ve studiích Ziggy v Praze a Birthmark v Berlíně. Několikrát vypomohl jako host kytarista Vladimír Bára z Tata Bojs a ve skladbě Golden Trigger zpívá Ema Brabcová (LUNO, ex-Roe-Deer).
Reediční lahůdku nachystala na 16. prosinec tuzemská divize Warner Music, a sice album My s podtitulem Do tanca a na počúvanie autorské dvojice Milan Lasica & Jaroslav Filip, které poprvé vyšlo v roce 1987. To představuje prostřední část volné trilogie písničkových desek Bolo nás jedenásť (1981, také s Júliem Satinským) a Sťahovaví vtáci (1990), které patří do zlatého fondu slovenské a tehdy ještě československé populární hudby. Hudební základy nahrála naživo Ursinyho skupina Provisorium, jejímž členem ostatně Filip byl. O mikrofon se většinou dělili Milan Lasica, Jaroslav Filip, sporadicky i Július Satinský a sólo si jednou v Songu o idúcom muničnom vagóne zazpíval rovněž Dežo Ursiny, jehož kytara je jinak od alba neodmyslitelná. V titulní skladbě My se připojí ještě pěvecký sbor folklorního souboru SĽUK.
Nejznámější jména, která na hudební mapě reprezentují Island, patří nadžánrové písničkářce Björk a post-rockové formaci Sigur Rós. Ta na vlastním labelu Krúnk připravila jubilejní dvacetiletou reedici třetího bezejmenného alba, známého podle stylizovaných závorek pod označením ( ), která vyšla 16. prosince rovněž jako 2LP. Není bez zajímavosti, že jde o desku, s níž skupina nejlépe uspěla na nejsilnějším globálním trhu v USA, v oficiálním žebříčku Billboard 200 dosáhla 51. příčky, i když prodeje 332 000 kusů zde třetí řadovku „nepozlatily“. Osm bezejmenných skladeb spojují volná tempa a typický falzet frontmana Jónsiho, stylově se album pohybuje mezi ambientní hudbou a experimentálním rockem. Vedle klávesových mlhovin přispívá k zasněné atmosféře místy i hostující dámské smyčcové kvarteto Amiina.
Novinky na streame – Decembrové tipy z TIDAL Masters
Carl Nielsen (1865-1931) byl dánský dirigent, houslista a skladatel, jinak také zřejmě nejznámější osobnost dánské hudby, která je známá především svými šesti symfoniemi, datovanými už do 20. století, i když Nielsenovo dílo je velice obsáhlé, včetně dvou oper a tří sólových koncertů. Společnost Deutsche Grammophon na prestižním „žlutém labelu“ vydala 9. prosince album Nielsen: Symphonies Nos. 1 & 3, jež obsahují jejich zatím nejmladší nahrávky, které pořídil Dánský národní symfonický orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta Fabia Luisiho, původem z italského Janova. Už v první symfonii exceluje Nielsen jako výsostný autor, třetí symfonie pak patří v celé kolekci šesti symfonií mezi klíčové. Je pozitivně laděná, se svěžím optimismem první věty i křehkým tancem, který opus uzavírá.
Pozoruhodnou kolekci Waka/Wazoo z nahrávek Franka Zappy přichystalo na 16. prosinec vydavatelství UMG Recordings. Pětidiskový komplet obsahuje na prvním CD obě studiová alba z roku 1972, Zappovu sólovku Waka/Jawaka a řadovku The Grand Wazoo s domovskou skupinou The Mothers Of Invention. Na druhém cédéčku následuje kolekce vybraných skladeb v nevyužitých mixech, třetí CD nabízí demosnímky klávesisty George Dukea a čtvrté záznam dobového koncertu, který se uskutečnil 15. prosince 1972 v slavném sanfranciském sále Winterland Ballroom (dva živé snímky z tohoto vystoupení uzavírají už CD3). Set fyzických nosičů uzavírá ještě Blue-ray Audio s mixy obou alb v Dolby Atmos a Dolby TrueHD 5.1 (48 kHz/24 bitů) a ve stereu (96 kHz/24 bitů), využité zčásti v nadstavbě TIDAL Masters.
Islandská skladatelka a violoncellistka Hildur Gu?nadóttir, která spolupracovala mj. se skupinami Múm či Throbbing Gristle, se prosazuje hlavně na poli filmové hudby, když do širšího povědomí pronikla soundtracky k thrilleru Joker, za který získala prvního Oscara, i k minisérii Chernobyl pro televizi HBO (oba 2019). Také proto vyšel její nejnovější soundtrack k dramatu Women Talking režisérky Sarah Polley o ženách z izolované náboženské komunity už 23. prosince, tedy ještě před premiérou snímku na labelu Mercury Classics u velké společnosti. Čtrnáct skladeb nabízí tichou podmanivou hudbu, která žije i bez spojení se stříbrným plátnem. V instrumentáři jsou výrazně zastoupené zvukomalebné perkuse, které sporadicky doplňují violoncello i akustická kytara hostujícího krajánka Skúliho Sverrissona.
Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky
Koncerty tvořily rozdílový prvek, který udržel The Rolling Stones aktivní mnohem déle, než jejich někdejší rivaly The Beatles. Diskografie „Stounů“ se tak brzy rozroste o další živé album GRRR Live!, jež vzniklo v roce 2012 na turné 50 & Counting, připomínající abrahamoviny kapely stejně jako obsáhlá kompilace GRRR! Při výběru optimálního záznamu padla volba na americké vystoupení, které se uskutečnilo 15. prosince 2012 v Newarku ve státě New Jersey se zajímavými hosty. V „playlistu“ čítajícím 24 skladeb nechybí esence z toho nejlepšího včetně klasiky Brown Sugar, Honky Tonk Women, Jumpin‘ Jack Flash či (I Can’t Get No) Satisfaction. Z hvězdných posil je zbytná jen Lady Gaga v Gimme Shelter, naopak kytarová esa John Mayer a Gary Clark Jr. (Going Down), duo The Black Keys (Who Do You Love?), bývalý člen skupiny Mick Taylor (Midnight Rambler) a Bruce Springsteen (Tumbling Dice) jsou trefami do černého. Novinka vyjde 10. února na labelu Mercury v distribuci Universal Music ve čtyřech setech fyzických hudebních nosičů jako 3LP, 2CD+Blu-ray, 2CD+DVD a 2CD.