- Kategórie
- Značky
Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD Júl 2023
Publikované: 12.07.2023 Napísal: Pavel Víšek
Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý Júl. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.
Hi res audio novinky pre starších a pokročilých
Nabídka alb ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz se v červnu rozrostla o několik zajímavých novinek, jež stojí mimo populární hudbu a hlavní proud všeobecně. Proporčně největší zastoupení má tentokrát jazz, ale nejde o produkci pro konzervativnější posluchače. Všechna alba spojuje nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV.
Původní soundtrack Water Lost and Returned k dokumentu Voda ztracená a vrácená režiséra Radka Plíhala, jenž vyšel 9. června na labelu Animal Music také ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů, svedl dohromady dvě osobnosti současné hudební scény, písničkářku Lenku Dusilovou a multiinstrumentalistu i autora hudby k různým filmovým a televizním projektům Petra Ostrouchova, který též koprodukoval její aktuální sólové album Řeka (2020), oceněné předloni naší Akademií populární hudby třemi cenami Anděl. Sedmatřicetiminutovou „hudební krajinku“ oba zkomponovali a nahráli. Souvislý tok ambientní hudby a konkrétních zvuků doprovází krátkometrážní snímek, přibližující obnovu unikátního přírodního prostředí rašelinišť a mokřadů v Národním parku Šumava, ale skvěle obstojí i bez vizuální složky.
Anna Paulová, jež patří k nejvýraznějším českým klarinetistům nastupující generace, se konečně dočkala debutového alba Karel Husa, Bohuslav Martinů: Music for Clarinet, které 9. června Supraphon vydal rovněž ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů. Mezi šesti skladbami převažují kompozice Karla Husy, jehož dílu se Anna Paulová věnuje dlouhoobě, album však otevírá Sonatina pro klarinet a klavír (H 356) o generaci staršího Bohuslava Martinů. Tyto české skladatele však hodně spojuje. Většinu života prožili v zahraničí, především v Paříži a v USA. Oba byli ovlivněni lidovou hudbou, zvláště moravským folklórem, což je zřejmé zvláště v jejich tvorbě pro klarinet. Pro svůj debut si Anna Paulová do studia přizvala řadu špičkových instrumentalistů, mj. klavíristu Ivo Kahánka, houslistu Jana Fišera či fagotistu Jana Hudečka.
Trio pianisty Tomáše Sýkory, které dále tvoří basista Tomáš Liška a bubeník Roman Vícha, překračuje tradiční formu jazzového comba už širokým záběrem svých členů. Stačí zmínit Tomáše Lišku, jehož aktivity zahrnuje mj. bluegrassová Druhá tráva či vlastní kvarteto Invisible World, spojující world music s jazzem. Ještě originálnější pojetí moderního jazzu nabízí album Alchemy, které pod hlavičkou Tomáš Sýkora Trio & Aid Kid vyšlo 9. června na labelu Animal Music ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů. Na dalším autorském počinu Tomáše Sýkory spojili síly jeho trio a multimediální umělec Aid Kid (Ondřej Mikula), známý též ze skupiny Zvíře jménem Podzim. V devíti skladbách tradiční formu jazzového tria obohacuje elektronická složka, jež pomáhá vytvářet zvukově barevný, vitální a zároveň variabilní celek.
Nedlouho po zisku ceny Anděl za živou desku Štěstí, která se stala jazzovým albem roku 2022, přichází trumpetistka, skladatelka i aranžérka Štěpánka Balcarová s novinkou Emotions, jež vyšla 30. června na labelu Animal Music také ve formátu WAV 88,2 kHz/24 bitů. Novou studiovou desku inspirovaly zkušenosti několika posledních let, jež kapelnice big bandu Concept Art Orchestra získala s mateřstvím a výchovou dětí: na autorském koncepčním albu tak ztvárnila osm základních lidských emocí, jež popsal americký psycholog Robert Plutchik: radost, důvěru, strach, překvapení, smutek, odpor hněv a očekávání. Repertoár měl koncertní premiéru v srpnu roku 2022 s jejím ryze akustickým česko-polským kvartetem, s nímž také album letos na jaře ve studiu SONO Records Doupě nahrála.
Novinky na LP – vinylová hliadka
Na albu September Songs / The Music of Kurt Weill se producent Hal Willner v roce 1997 podruhé vrátil ke tvorbě německého skladatele, který žil od roku 1933 v USA. Čtrnácti skladeb spojených s hudebním divadlem se ujaly hvězdy napříč žánry. U mikrofonu se tak vystřídaly anglická rockerka PJ Harvey (Ballad of the Soldier’s Wife), americká jazzová diva Betty Carter (Lonely House) i kanadská sopranistka Teresa Strata (Surabaya Johnny). Lou Reed zpívá skorotitulní September Song a nejznámější Mack The Knife se nabízí jak ve verzi Nicka Cavea, tak i v archivní nahrávce Weillova souputníka Bertolta Brechta. Slabinu zde nenajdeme. Album vyšlo 2. června na labelu Music On Vinyl, který u nás distribuuje Bertus, vůbec poprvé na 2LP, stoosmdesátigramové výlisky jsou z transparentního modrého vinylu.
Britská stálice alternativního rocku Radiohead už několik let aktivitou příliš nehýří a většinový autor hudby, kytarista a klávesista Jonny Greenwood se věnuje vlastním aktivitám. Vedle filmové hudby a rockového tria The Smile jde hlavně o projekty na poli world music. Po albu Junjun (2015), natočeném s muzikanty z indického Rádžasthánu, Greenwood v posledních letech koncertoval s izraelským písničkářem Davidem „Dudu“ Tassou, který pochází z irácko-kuvajtské rodiny. Nyní oba nahráli s početným studiovým souborem v širokém slova smyslu „přeshraniční“ album Jarak Qaribak (česky Tvůj soused je tvůj přítel), jenž vyšlo 9. června na značce World Circuit. Hostují zde další zpěváci z oblasti Středního východu, třeba Palestinka Nour Freteikh, Libanonec Rashid Al Najjar, Egypťan Ahmed Doma či Iráčan Karrar Alsaedi.
Anglický bubeník a skladatel Stewart Copeland proslul zvláště jako člen legendární rockové skupiny The Police, ale po jejím rozchodu nastoupil sólovou kariéru a podílel se na celé řadě hudebních projektů. Zatím poslední představuje album Police Dernaged for Orchestra, které vyšlo 23. června u společnosti BMG. Deset skladeb z repertoáru The Police Copeland původně zaranžoval pro loňské turné devíti koncertů, kde jeho trio, v němž ho doplnili kytarista Rusty Anderson a basista Armand Sabal-Lecco, a několik zpěvaček doprovázely různé ansámbly, jež ve studiu nahradil anonymní symfonický orchestr. Největší poměrné zastoupení má album Synchronicity (1983), které byla žánrově velmi rozkročená, ale nechybí zde ani starší hitovky jako Message in a Bottle, Roxanne nebo Don’t Stand So Close to Me.
Novinky na streame – júnové tipy z TIDAL Masters
Americký písničkář John Mellencamp (známý dříve jako John Cougar Mellencamp) je tak trochu smolař. Za svou půlstoletou kariéru získal třináct nominací na cenu Grammy, z nichž proměnil v roce 1983 jedinou. Právě osmá dekáda 20. století byla pro rodáka ze Seymouru ve státě Indiana nejúspěšnější, i když několik platinových desek na nejsilnějším globálním trhu ve Spojených státech nasbíral ještě v „devadesátkách“. Vyrovnanou úroveň svých alb si přitom udržuje dodnes, což potvrzuje i pětadvacátá řadovka Orpheus Descending, která vyšla 16. června u Republic Records. Kolekce jedenácti skladeb představuje roots rock, obohacený prvky blues, folku a country. Převládají střední tempa a poměrně vysoké zastoupení mají i balady. Chybí jen výraznější hitovka, což není u Mellencampa nic nového.
Američanka Meshell Ndegeocello, která se narodila před čtyřiapadesáti roky v Berlíně pod občanským jménem Michelle Lynn Johnson, získávala v devadesátých letech 20. století renomé jako virtuózní baskytaristka, ale na mladších albech se stále častěji prosazuje také jako výrazná zpěvačka. Výjimkou není ani třináctá řadovka The Omnichord Real Book, kterou 16. června Ndegeocello debutovala na labelu Blue Note. Kolekce osmnácti původních skladeb se pohybuje mezi funkem, neo soulem a jazzem, což jde rovněž na vrub hostujících nadžánrových instrumentalistů střední generace, mezi nimiž defilují třeba harfenistka Brandee Younger, saxofonista Josh Johnson, trumpetista Ambrose Akinmusire či vokální trio The HawtPlates. Meshell si ke svému hlavnímu nástroji opět přibrala ještě klávesy.
Americký jazzový pianista Keith Jarrett do svého jazyka integruje prvky různých hudebních žánrů včetně vážné hudby a jako povolaný interpret nahrál několik alb kompozic barokního mistra Johanna Sebastiana Bacha. Novinka Carl Philipp Emanuel Bach, jež vyšla 30. června na labelu ECM Records v řadě ECM New Series, však poprvé zpřístupňuje nahrávky skladeb jeho druhého nejstaršího syna, jinak proslulého cembalisty, skladatele a pedagoga. Album obsahuje Jarrettovy klavírní transkripce sonát, jež byly publikovány roku 1744 pod názvem Šest sonát pro cembalo (Wq 49/1-6). Cyklus je přezdívaný též Würtemberské sonáty, protože Bach je věnoval svému žáku Carlu Eugenovi von Württemberg. Vynikající nahrávky čekaly na své vydání téměř tři desítky let, Jarrett je nahrál ve svém studiu už na jaře roku 1994.
Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky
Britský klávesista Richard Wright (1943-2008) byl jedním ze zakládajících členů Pink Floyd, který se v sedmém dekádě stáhnul autorsky do pozadí a prosazoval se hlavně jako aranžér skladeb Davida Gilmoura a Rogera Waterse. Fakt, že po turné ke dvojalbu The Wall (1979) kvůli neshodám s Watersem skupinu načas opustil a na řadovce A Momentary Lapse Of Reason (1987) participoval pouze coby studiový sideman, nic nemění na tom, že byl pro Pink Floyd klíčovým „zvukovým architektem“. Plnoprávným členem se opět stal až na albu The Division Bell (1994), ale další album The Endless River (2014) už vyšlo posmrtně, protože Wright podlehl v pětašedesáti rakovině plic. Nedožité osmdesátiny připomene reedice sólového debutu Wet Dream, který poprvé vyšel v roce 1978. Kolekci deseti skladeb, ke kterým složil hudbu a většinou napsal texty (jen s Against The Odds vypomohla manželka Juliette) si sám produkoval. Rick Wright zde hraje na analogové syntezátory a piano jak „dřevěné“, tak elektrické, samozřejmě i zpívá. Z dalších hudebníků byli důležití kytarista Snowy White, který s Pink Floyd jezdíval na turné jako druhý kytarista, a saxofonista Mel Collins, spojovaný hlavně s King Crimson. Reedice alba Wet Dreams, které zvukově revitalizoval Steven Wilson, s přepracovaným obalem na labelu Rhino na CD vyjde 28. července, LP na modrém vinylu a Blu-ray Audio, jež nabídne stereofonní mix ve vysokém rozlišení (96 kHz/24 bitů) i surroundové mixy v Dolby Atmos a DTS-HD Master Audio 96 kHz/24 bitů, bude následovat 29. září.
Nabídka alb ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz se v červnu rozrostla o několik zajímavých novinek, jež stojí mimo populární hudbu a hlavní proud všeobecně. Proporčně největší zastoupení má tentokrát jazz, ale nejde o produkci pro konzervativnější posluchače. Všechna alba spojuje nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV.