0
Košík je prázdny
0
  1.6.2023
  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD Jún 2023

  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  Jún 2023

  Publikované: 07.06.2023   Napísal: Pavel Víšek


  Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


  Hi res audio novinky pre starších a pokročilých

  Nabídka alb ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz se v květnu po čase opět rozrostla a v měsíci, který z větší části patří už tradičně mezinárodnímu hudebnímu festivalu Pražské jaro, nemohly zůstat stranou ani nahrávky ze světa vážné hudby. Pojítkem zůstává nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, rozlišení je tentokrát více než uspokojivé.


  Petr Novák, George & Beatovens - Kolotoč svět hi-res album

  Náš bigbítový baladýr Petr Novák si na první album Kolotoč svět (vyšlo však původně pouze pod názvem doprovodné skupiny George & Beatovens) musel počkat až do roku 1970, kdy už měl na kontě dlouhou řadu singlových a rozhlasových hitů se skupinami Flamengo a právě G&B. Mezi autory devíti skladeb měl osvědčený tandem Petr Novák-Ivo Plicka menšinové zastoupení, neboť prostor dostali další členové kapely a jednou i textař Jiří Smetana, který tehdy spolupracoval hlavně s Blue Effectem. Z dlouhohrajícího debutu nevzešla žádná trvalka kalibru Náhrobního kamene, což platí i pro bonusových šest singlových snímků z roku 1970, ale nejde o slabý počin, Kolotoč svět drží pohromadě jako celek. Posoudit to lze i z digitální reedice ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů, kterou u Supraphonu přichystali na 26. květen.


  Bennewitzovo kvarteto - Haydn: Smyčcové kvartety Op. 17/5, 33/2, 54/2 hi-res album

  Bennewitzovo kvarteto je špičkovým komorním souborem, který se uvedl vítězstvími v prestižních mezinárodních soutěžích v roce 2005 v japonské Ósace a o tři roky později v italském Reggiu Emilia. Postupně přibývaly koncerty na českých a zahraničních pódiích i alba se skladbami, jež kvarteto vybírá u autorů posledních tří století. Pro nový přírůstek diskografie padla volba na Josepha Haydna, čelního představitele hudebního klasicismu, označovaného často jako „otec smyčcového kvarteta“, neboť právě k této hudební formě měl rakouský skladatel blízko. Album Haydn: Smyčcové kvartety Op. 17/5, 33/2, 54/2, které Supraphon vydal 26. května také ve formátu WAV 88,2 kHz/24 bitů), přináší tři kvartety z let 1771, 1781 a 1788. Haydnův hudební vývoj směrem k mladším experimentům je slyšitelný.


  Jana Kratochvílová - Listen And Follow hi-res album

  K eponymnímu debutu Jana Kratochvílová se zpěvačka dopracovala v roce 1980, kdy už spolupráci s Kroky Františka Janečka vystřídalo koncertování s vlastní skupinou Motor. Studiová sešlost však využila i osvědčené „sidemany“ a vedle bubeníků Pavla Trnavského a Jiřího Hrubeše tak nastoupili mj. kytarista Michal Pavlíček a baskytarista Vladimír Kulhánek. Album s největším hitem V stínu kapradiny zaujalo nejen kritiku, takže jeho exportní verze Listen And Follow s anglickými texty Ondřeje Hejmy, kterou Supraphon vydal 26. května ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů, se v roce 1981 vysloveně nabízela. Na angličtině po emigraci do Velké Británie o dva roky později už Jana Kratochvílová pod prvním z řady aliasů Jana Pope stavěla svůj další repertoár, ale stín kapradiny už tak docela nikdy nepřekročila.


  Josef Suk - Mozart – Violin and Viola hi-res album

  Mezi naše nejvýznamnější houslisty patřil Josef Suk mladší (1929-2011), vnuk skladatele Josefa Suka a pravnuk Antonína Dvořáka, k jehož padesátinám připravil v roce 1980 Panton ve spolupráci s Artií (s nijak výjimečným výrobním zpožděním) album Mozart – Violin and Viola, které nyní 26. května díky Supraphonu vyšlo poprvé ve vysokém rozlišení ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů. Pro mozartovský recitál je páteřní Koncertantní symfonie pro housle, violu a orchestr Es dur, K. 364, kde sólistu doprovodila Česká filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna. Josef Suk v září 1979 nahrál nejprve s orchestrem část pro violu a o týden později se sluchátky na playback připojil houslový part. Album doplňují dvě sonáty pro housle a klavír (e moll, K. 304 a A dur, K. 305), které Suk nahrál společně s Josefem Hálou.  Novinky na LP – vinylová hliadka


  Hudba Praha - Maelström - album na Vinyl / 2LP

  Po vydavatelských peripetiích s eponymním debutem, který vyšel v okleštěné podobě v roce 1988 (zamýšlenou podobu dostal až na CD o dva roky později), se Hudba Praha dočkala regulérního alba vlastně až v roce 1993. V doznívající porevoluční euforii přišla druhá řadovka Maelström některým recenzentům moc temná, ale čas ukázal, že autor většiny z tuctu původních skladeb Michal Ambrož měl bohužel dobrý odhad. Strhující atmosféra alba nezapře, že nástroje byly nahrávány naživo bez dodatečných playbacků. Potvrzuje to i jubilejní třicetiletá reedice, která vyšla 5. května u Warner Music CR poprvé na vinylu jako 2LP, stopáž před třiceti roky odpovídala u nás nastupujícímu CD. Svůj obal Karel Haloun pro tuto příležitost rozšířil o studii „hackensternů“, kříženců hákových křížů a pěticípých hvězd.


  Kryl Karel - Plzeň '90 Vinyl album

  Vydavatelství Radioservis publikovalo 5. května dosud nevydaný záznam koncertu Karla Kryla, který se uskutečnil 11. ledna 1990 v Plzni v dnes již neexistujícím Domě kultury. Profi nahrávka, kterou pořídila plzeňská redakce Čs. rozhlasu, je technicky povedená, výtku si však zaslouží zbytečně opatrná dramaturgie. Zatímco stejnojmenný kompaktní disk obsahuje kompletní koncert, čítající 23 „tracků“, na LP desku Karel Kryl / Plzeň ’90 se dostal pouze výběr jedenácti skladeb. I z hlediska výjimečné atmosféry vystoupení by tak měl větší logiku formát 2LP. Takhle se do sestavy dostaly hlavně starší skladby. Téměř polovina včetně „Bratříčka“ pochází ještě z pantonského debutu, dále zde nechybí titulní píseň z prvního exilového alba Rakovina, následující Maškary zastupují Pušky a děla, Lásko! a Srdce a kříž.


  Powermad - Absolute Power LP album

  Americkou skupinu Powermad si určitě vybaví nejen thrashmetalová komunita, ale také nepoměrně širší okruh příznivců filmů Davida Lynche. Legendární režisér totiž čtveřici z Minneapolis obsadil do jedné ze scén kultovní road movie Zběsilost v srdci (1990). Kromě krátké citace z Presleyho slavné balady Love Me Tender, v níž Powermad doprovodí na divoké tancovačce Nicolase Cage v roli námořníka Ripleyho, zde zazní také úvodní skladba Slaughterhouse z jejich debutového (a na dlouho vlastně jediného) alba Absolute Power, které poprvé vyšlo v roce 1989. Tahle rarita je od 19. května zase dostupná. Na labelu Music On Vinyl, který u nás distribuuje společnost Bertus, totiž vyšla reedice v limitovaném nákladu tisícovky číslovaných LP desek na stříbrném vinylu, výlisky jsou stoosmdesátigramové.  Novinky na streame – májové tipy z TIDAL Masters


  Zsófia Boros - El último aliento Tidal Masters album

  Virtuózní maďarská kytaristka Zsófia Boros se narodila v roce 1980 v Praze, vystřídala konzervatoře v Bratislavě a Budapešti, a ve studiích pokračovala na univerzitě ve Vídni, kde už nějaký čas žije. Od roku 2013 svá sólová alba natáčí pro mnichovské vydavatelství ECM Records, konkrétně pro jeho řadu New Series, kde také po dlouhé sedmileté odmlce od předchozí desky Local Objects vyšla 19. května novinka El último aliento. Autorem těsné většiny z jedenácti skladeb je Francouz Mathias Duplessy, který má kromě soudobé hudby blízko k jazzu a world music, což zčásti platí i pro další soudobé komponisty, které pro sebe Zsófia objevila v Argentině (patří mezi ně Quique Sinesi, Carlos Moscardini a Joaquín Alem). Čestnou výjimku představuje pouze argentinský moderní klasik Alberto Ginastera.


  Pere Ubu - Trouble On Big Beat Street - Tidal Masters album

  Americká rocková experimentální skupina Pere Ubu, která si název zvolila podle hlavní postavy divadelní hry Král Ubu francouzského dramatika Alfreda Jarryho, vznikla v roce 1975 v Clevelandu a nepočítáme-li čtyřletý výpadek v osmdesátých letech, je stále aktivní. Jejím zakladatelem je letos sedmdesátiletý zpěvák David Thomas, který dříve natáčel desky i s dalšími skupinami, ale největší životaschopnost prokázala kapela Pere Ubu, jejíž diskografie se 26. května na labelu Cherry Red rozrostla o nové, v pořadí už devatenácté album Trouble On Big Beat Street. I když je Thomas jediným stálým členem, ve studiu se sešla řada jeho dlouholetých spolupracovníků, namátkou baskytaristka Michele Temple, klávesista Gagarin (občanským jménem Graham Dowdall), kytarista Keith Moliné a trumpetista Andy Diagram.


   - Tidal Masters album

  Mezi poprockové maratonce patří americké duo Sparks, které založili bratři Maelovi – klávesista Ron a zpěvák Russell – už v roce 1966. Půlkulaté pětadvacáté album The Girl Is Crying In Her Latte, které vyšlo 26. května, znamená pro Sparks návrat ke společnosti Island Records, s níž se nadlouho rozešli v roce 1976 po šestém albu Big Beat. Pro duo, posílené ve studiu o další klávesy, dvě kytary a rytmiku, platí okřídlená parafráze z evangelia, že „doma není nikdo prorokem“. Zatímco v USA se desky Sparks s hitparádami třicet let míjí, mnohem úspěšnější jsou ve Velké Británii, kde novinka zatím vystoupala na sedmou pozici a v lokálním skotském žebříčku je dokonce druhá. Kolekce čtrnácti písniček s typickou stopáží kolem tří minut dává na srozuměnou, proč bratři Maelovi svou tvorbu označují jako art pop.  Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky


  Ultravox - Quartet Deluxe Edition album

  Nové vlně se počátkem osmdesátých let 20. století vymykalo hudební hnutí nových romantiků, kteří se zasadili o větší využití syntezátorů i studiových technologií. Mezi hlavní protagonisty patřila britská skupina Ultravox. Prvním albem se sice prezentovala už v roce 1977, ale prorazila až v roce 1980 se třetí řadovkou Vienna, na níž kytary zmizely z instrumentáře docela. Ve stínu tohoto milníku, který za své prodeje získal ve Velké Británii platinovou desku, zůstala další alba Rage in Eden (1981) a Quartet (1982), i když u naposledy jmenované řadovky skupina vyměnila německého producenta Konrada „Connyho“ Planka za slavnějšího krajánka George Martina, podepsaného mj. pod mladšími alby The Beatles. Odlišný producentský rukopis však Ultravox pomohl na nejsilnějším trhu s hudbou v USA k historicky nejlepšímu umístění v žebříčku Billboard 200, když 61. místo nebylo pro britskou syntezátorovou skupinu v konkurenci hvězd country a černé galaxie vůbec špatné. Páté album Quartet se už 7. července u vydavatelství Chrysalis dočká rozšířených reedic v různých konfiguracích fyzických nosičů. Nejdostupnější bude 2LP, jehož přesnější lisovací matrice využívají technologii Half-Speed Masteringu, vybíravější audiofilové budou moci sáhnout po „limitce“ 4LP, případně i opulentním sedmidiskovém boxu, kde 6CD se všemi myslitelnými bonusy a obsáhlý booklet s řadou dobových fotografií doplní DVD, jež obsáhne nové stereo a 5.1 mixy Stevena Wilsona a pro srovnání také přepis originálního masteru ve vysokém rozlišení (LPCM 96 kHz/24 bitů).


  Nabídka alb ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz se v květnu po čase opět rozrostla a v měsíci, který z větší části patří už tradičně mezinárodnímu hudebnímu festivalu Pražské jaro, nemohly zůstat stranou ani nahrávky ze světa vážné hudby. Pojítkem zůstává nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, rozlišení je tentokrát více než uspokojivé.