- Kategórie
- Značky
Novinky na streame, vinyloch a CD - Marec 2022
Hi-res audio pre starších a pokročilých
Ani v únoru ještě nabídka novinek ve vysokém rozlišení v e-shopu supraphonline.cz naši rubriku nenaplnila a deficit proto stejně jako v lednu doplnila alba ze zlatého fondu populární hudby, kterých najdeme v digitálním katalogu vydavatelství Supraphon celou řadu. Všechny tituly tentokrát spojuje formát WAV se vzorkovací frekvencí 192 kHz a hloubkou 24 bitů.
První digitální reedice se 25. února dočkalo druhé album skupiny OK Band Tvůj čas přichází z roku 1986. Kapela z pražské Hanspaulky, u jejíhož vzniku stáli v roce 1979 baskytarista Vladimír Kočandrle a zpěvačka Marcela Březinová, se začala prosazovat s nastupující českou novou vlnou a v roce 1982 předskakovala na turné Pražského výběru, ale postupně se začala přiklánět k popu, což potvrzuje i druhé album. Hudbu k sedmi skladbám z dvanácti sice složil Vladimír Kočandrle, ale ve zbývajících ho zastoupil Karel Svoboda, v jehož studiu Elektrovox ve středočeských Jevanech nahrávky vznikly, a do písní Pár slov a dost a Hádej dokonce nahrál i klavír. S odchodem Marcely Březinové po vydání třetího alba Stala se nějaká chyba (1987) skupina v rozšířeném obsazení ztratila dech a koncem osmdesátých let se rozpadla.
Pod poněkud zavádějícím názvem Marie Rottrová / Flamingo se 25. února objevilo v digitální reedici druhé album ostravské zpěvačky, jež vyšlo v roce 1972 pouze pod názvem Marie Rottrová. Na rozdíl od albového debutu Flamingo (1970), které obsáhlo z velké části hity černé galaxie s českými texty, tentokrát převažovaly skladby domácích autorů a mezi textaři už nechyběl v písních Starý klíč a Zvon lásky pro zpěvačku brzy důležitý písničkář Jaroslav Wykrent. Výjimkou byla pouze Krajina po bitvě, vypůjčený hit I Can’t See Myself Leaving You, který proslavila o pár let dříve Aretha Franklin. Naši „Lady Soul“ doprovázelo Flamingo, bigbítová skupina s dechovou sekcí založená v roce 1966 trumpetistou Richardem Kovalčíkem, za postupující normalizace v roce 1973 přejmenovaná na Plameňáky.
Domácí Beatová síň slávy Rádia Beat se letos v kategorii určené skladbám rozroste o titulní píseň alba Kolej Yesterday, kterým se v roce 1984 blýskli Michal Prokop a skupina Framus Five, po reunionu na začátku osmdesátých let už opět v plné síle (v digitální reedici vyšlo v březnu 2018). Čtvrté studiové album, které produkoval Ladislav Kantor z C&K Vocalu, patří dodnes mezi nejlepší Prokopovy počiny. Framus Five tehdy posílili houslista Jan Hrubý a kytarista Petr Pokorný ze skupiny Etc…, tehdy, žel, neaktivní kvůli zákazu jejího frontmana Vladimíra Mišíka. Z desítky hostů byl důležitý především klávesista Petr Skoumal, který přispěl hudbou do tří písní včetně té titulní s textem Pavla Šruta. Mezi další hity patří Blues o spolykaných slovech, Prokopem zhudebněná báseň Jiřího Žáčka, zvaná též „Funebráci“.
V letošním roce oslaví kulaté abrahámoviny legendární Kuře v hodinkách, jediné album, které zbylo po skupině Flamengo (v digitální reedici vyšlo v únoru 2017). Kapela, kterou založil v roce 1966 bubeník Přemysl Černý, prošla vývojem od melodického beatu přes reminiscence britského rhythm’n’blues až k vlastnímu originálnímu soundu, aby se u mikrofonu vystřídali Petr Novák, Karel Kahovec, Angličanka Joan Duggan a Vladimír Mišík, jehož v pozměněném obsazení doplnili kytarista Pavel Fořt, varhaník Ivan Khunt, saxofonista (i flétnista) Jan Kubík, baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek a bubeník Jaroslav Erno Šedivý. Albu pomohly skvělé texty Josefa Kainara, které dokončil krátce před svou předčasnou smrtí. Chyběl pouze poslední k písni Stále dál, kde básníka zaskočil producent alba Hynek Žalčík.
Vinylová hliadka
Únorové osmdesátiny banjisty, zpěváka, skladatele a baviče Ivana Mládka připomněl Supraphon 4. února vinylovou reedicí debutového alba Dobrý den!, které v roce 1976 zpopularizovalo unikátní jazzové písničkářství Banjo Bandu Ivana Mládka, vycházející hlavně z dixielandu. Mezi osmnácti vesměs původními skladbami najdeme trvalky, jejichž autorem je Ivan Mládek, ale někoho možná překvapí, že jako textař zde čtyřikrát figuruje Zdeněk Svěrák (Mravenci v kredenci, Jahody trhala, Svatební holinky a Dáša jedla cukroví). V jazzovém převleku nechybí ani Bessie z dílny klasika české trampské písně Jarky Mottla. Přidanou hodnotou písniček s výjimečným smyslem pro humor je sehraná desetičlenná kapela s řadou výborných sólistů, třeba klarinetistou Ivo Pešákem či trumpetistou Ladislavem Gerendášem.
Sedmasedmdesátiletá portugalská klavíristka Maria Joao Pires patří mezi celosvětově uznávané špičkové interprety díla Wolfganga Amadea Mozarta, ale její záběr je samozřejmě mnohem širší, mladší období hudebního romantismu nevyjímaje. Sem patří dva koncerty pro klavír a orchestr polského skladatele Fryderyka Chopina: č. 1 e moll (op. 11) a č. 2 f moll (op. 21). Jejich nahrávku pořídila Maria Joao Pires za doprovodu Royal Philharmonic Orchestra pod taktovkou Andrého Previna pro vydavatelství Deutsche Grammophon, s nímž má od konce osmdesátých let exkluzivní smlouvu, už v roce 1993, ale recitál tehdy vyšel už pouze na kompaktním disku Chopin – Piano Concertos Nos. 1 & 2. Pod stejným názvem album vyšlo 18. února poprvé jako 2LP se stoosmdesátigramovými audiofilskými výlisky.
Americká bluesrocková zpěvačka Beth Hart, která je na pódiích v České republice častým hostem, se 25. února připomněla desátým albem A Tribute To Led Zeppelin, které na labelu Mascot vyšlo rovněž jako 2LP. Rodačka z Los Angeles, jež svého času hodně spolupracovala s kytaristou Joem Bonamassou, na svých předchozích sólovkách zpívala především původní repertoár, ale tentokrát učinila výjimku. Včetně dvou směsek únorová novinka obsahuje jedenáct coververzí, vypůjčených z prvních šesti alb britských hardrockových klasiků, když nadproporční zastoupení má pátá řadovka Houses Of The Holy, jež vyšla v roce 1973 nedlouho poté, co Beth Hart oslavila první narozeniny. Nechybí zde samozřejmě ani „klasika“ jako Whole Lotta Love, Stairway To Heaven nebo první singl Good Times Bad Times.
Februárové tipy z TIDAL Masters
Zpěvák a multiinstrumentalista Eddie Vedder je frontmanem americké skupiny Pearl Jam, kterou vynesla začátkem devadesátých let vlna grunge, ale dnes se věnuje experimentálnímu rocku. Vedder se navíc v posledních patnácti letech věnuje sólovým aktivitám. Nové, v pořadí třetí album Earthlink vyšlo 11. února na labelu Republic Records. Na třinácti skladbách, jež spojují silné melodie, autorsky participoval s hrajícím producentem Andrewem Wotmanem a zčásti i dvěma klíčovými hudebníky, kytaristou Joshem Klinghofferem a Bubeníkem Chadem Smithem, jež dříve prošli skupinou Red Hot Chili Peppers. Překvapením je duet Picture s Eltonem Johnem, který si zde zahrál i na klavír, z dalších hostů vyčnívají Ringo Starr, bubnující v Mrs. Mills, a Stevie Wonder s vyhrávkami foukací harmoniky v Try.
Třiačtyřicetiletý jazzový trumpetista Avishai Cohen pochází stejně jako slavnější kontrabasista téhož jména z Izraele, ale na rozdíl od staršího jmenovce už za Atlantikem v New Yorku natrvalo zakotvil. V posledních letech však jeho alba vydává mnichovská značka ECM Records, pro níž nahrává v Evropě, což platí i pro novinku Naked Truth, která vyšla 25. února na CD i digitálně (diskofilové si musí na LP počkat až do podzimu). Pozvánku do studia La Buissonne v jihofrancouzském Pernes-les-Fontaines od Cohena dostali tři krajánci: pianista Yonathan Avishai, kontrabasista Barak Mori a bubeník Ziv Ravitz. Improvizace má tentokrát v komorních kompozicích výraznější zastoupení, osm skladeb je pouze číslovaných. Výjimkou je pouze závěrečná Departure, kde Cohen recituje verše izraelské básnířky Zeldy.
Americký jazzový pianista i hiphopový producent Robert Glasper nahrává alba od počátku století, ale větší pozornost na sebe strhnul až mladšími počiny z volné série Black Radio (2012) a Black Radio 2 (2013), za něž získal dvě Grammy v rhyhm’n’bluesových kategoriích. Novým pokračováním je album Black Radio III, které vyšlo 25. února na labelu Loma Vista jen pod Glasperovým jménem. Poprvé chybí hlavička skupiny Robert Glasper Experiment, ale koncept zůstává stejný, mixtura hudby z černé galaxie, studiová elektronika a dlouhá řada hostů. Tentokrát pozvání přijali třeba soulová diva Jennifer Hudson, baskytaristky Esperanza Spalding a Meshell Ndegeocello, jazzový zpěvák Gregory Porter nebo rapper Killer Mike.
Na čo sa tešiť?
Mezi dvěma desítkami studiových alb kanadského progrockového tria Rush vyčnívá nejúspěšnější album Moving Pictures, které vyšlo 12. února 1981. Osmá řadovka zabodovala vysoko v řadě albových žebříčků, když doma v Kanadě bylo první a ve Velké Británii i Spojených státech shodně třetí. Prodeje v obou velkých zemích v Severní Americe skupině časem vynesly impozantních devět platinových desek. A i když Rush nikdy nebyli „singlovou“ kapelou, v rozhlasových rotacích se neztratily ani hity Limelight a zvláště Tom Sawyer. Jubilejní edici Moving Pictures 40 připravilo vydavatelství Mercury (v distribuci Universal Music) na 15. duben s přepracovaným titulem ve třech kompletech fyzických nosičů: 3CD, 5LP a limitovaný luxusní box, jenž kromě 3CD a 5LP obsahuje navíc Blu-ray se surroundovým mixem alba ve formátu Dolby Atmos a několika videobonusy. K nově remasterovanému původnímu albu přibyl kompletní, dříve nevydaný záznam z koncertu, který se konal 25. března 1981 v Torontu. Lisovací matrice vinylů byly vyrobeny pomocí technologie DMM i za pomoci „half-speed masteringu“.
Napísal
Pavel Víšek
Ani v únoru ještě nabídka novinek ve vysokém rozlišení v e-shopu supraphonline.cz naši rubriku nenaplnila a deficit proto stejně jako v lednu doplnila alba ze zlatého fondu populární hudby, kterých najdeme v digitálním katalogu vydavatelství Supraphon celou řadu. Všechny tituly tentokrát spojuje formát WAV se vzorkovací frekvencí 192 kHz a hloubkou 24 bitů...