0
Košík je prázdny
0
  1.11.2022
  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD November 2022

  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  November 2022

  Publikované: 11.11.2022   Napísal: Pavel Víšek


  Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


  Hi res audio novinky pre starších a pokročilých

  Novinky ve vysokém rozlišení zvuku, které se během října objevily v nabídce e-shopu supraphonline.cz, jsou tentokrát žánrově rozkročené zeširoka. Rocková alternativa, bigbít pro pamětníky, pošumavský tanz metal, ale třeba i vyšší populár. Pojítko všech nahrávek představuje už tradičně nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, který je jistotou.


  Dunaj - Hi-Res album Za vodou

  Skupině Dunaj, která je legendou brněnské alternativní scény, vyšlo 7. října na labelu Animal Music po šestadvacetileté odmlce studiové album Za vodou, jak na CD i LP, tak ve třech digitálních formátech, mezi nimiž nechybí WAV 48 kHz/24 bitů. Činnost kapely v roce 1998 nadlouho ukončila smrt jejího frontmana Jiřího Kolšovského, ale v roce 2019 obnovil Dunaj činnost v obsazení Vladimír Václavek, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka. Zvukové možnosti tria v deseti původních skladbách rozšiřují v nápaditých aranžmá hostující Iva Bittová u mikrofonu, hrající producenti Aid Kid a Petr Ostrouchov, ve starších číslech Je to jak a Potichu se pak z archivních nahrávek k někdejším kolegům připojil rovněž Jiří Kolšovský. Album má výtečný zvuk, který je vizitkou studia Sono Records Doupě ve středočeské Unhošti.


  Flamengo Reunion Session - Hi-Res album Live

  Skupina Flamengo Reunion Session navazuje obsazením a repertoárem na Flamengo začátku 70. let. Původní členy, kterými jsou kytarista Pavel Fořt a baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek, doplňují zpěvák a hráč na hammondky Honza Holeček, bubeník Jiří Zelenka a dechař Vladimír „Boryš“ Secký. Atmosféru živých vystoupení připomíná „živák“ Live, který Supraphon vydal 7. října také ve formátu WAV 96 kHz/24 bitů. Kolekce jedenácti nahrávek tvoří podstatnou část vystoupení, které se uskutečnilo letos v květnu v pražské Malostranské besedě. Skladby z legendárního alba Kuře v hodinkách (1972), jež měly v pódiovém setlistu mírně převažovaly, doplňují svébytné coververze originálů vypůjčených z repertoáru skupin The Beatles (I Am The Walrus), Colosseum (Skellington) a Spooky Tooth (The Wrong Time).


  Trautenberk - Hi-Res album Vzpoura kanců

  Klatovská těžkotonážní skupina Trautenberk se po čtyřech letech připomíná novinkou Vzpoura kanců, jež vyšla 15. října na vlastním labelu Promoberk v distribuci Supraphonu také ve formátu WAV 44,1 kHz/24 bitů. Deset skladeb tematicky spojuje pohádkový příběh, který určitě musíme brát s rezervou. Nahrávky čtvrté řadovky vznikaly bezmála dva roky ve studiích Sono a ExAvik pod vedením zvukových mistrů Milana Cimfeho, Pavla Broma a Miloše Bešty. Zmínit je třeba i několik hostů z okruhu domácí hard&heavy scény, kteří se vystřídali u mikrofonu, jmenovitě Báru Kováříkovou z metalcoreových Second Breath (Doba ledová), Martina „Matyho“ Matouška z Gutalaxu (Vzpoura kanců), Lou Fanánka Hagena a Veroniku „Supici“ Borovkovou ze Tří sester (Král Šumavy) a Matěje Homolu z Wohnoutů (Noční hlad).


  4 Tenoři - Hi-Res album Láska prý

  Dva roky po eponymním debutu, jenž už díky úspěšnému prodeji dosáhl na kredit platinové desky, přicházejí 4 Tenoři, tedy Marian Vojtko, Pavel Vítek, Michal Bragagnolo a Jan Kříž, s druhým albem Láska prý, které vyšlo 21. října u Supraphonu také ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů. Tucet skladeb pochází vesměs ze zlatého fondu světové i domácí muzikálové či filmové hudby. Jako speciálního hosta do skladby Přísahám, že jsem to já vokální kvarteto přizvalo Helenu Vondráčkovou. Její předlohu The Prayer si spojujeme s kanadskou popovou divou Céline Dion, italským tenoristou Andreou Bocellim a soundtrackem animáku Quest For Camelot, ale v podání skvěle sezpívaných pěti hlasů je také co poslouchat. Tahákem může být i nově objevená, ale dříve nenahraná skladba Pýcha předchází pád od Karla Svobody.  Novinky na LP – vinylová hliadka


  Karel Plíhal - LP album Karel Plíhal

  Eponymní dlouhohrající debut písničkáře Karla Plíhala z roku 1985 se dočkal už několika reedic na kompaktních discích, ale až 10. října vyšlo album Karel Plíhal po čtyřiceti sedmi letech v Bratislavě u Pavian Records znovu také na (tentokrát sytě modrém) vinylu. Většina ze sedmnácti marnotratně krátkých písniček hned v polovině 80. let překvapila košatějšími instrumentacemi, když sólově s akustickou kytarou jako na koncertech zde zazněly pouze skladby Když jsi smutná a O blechách a tak. Z desítky muzikantů, jež ve studiu Čs. rozhlasu v Českých Budějovicích na albu participovali, si zaslouží zmínit alespoň dva kolegové z olomoucké scény: písničkář Jan Vedral, jinak autor několika aranžmá, a Plíhalův pozdější dlouholetý spoluhráč Emil Pospíšil, který střídal elektrickou kytaru s indickým sitárem.


  Daniel Lanois - LP album Player, Piano

  Kanadský kytarista, producent a zpěvák Daniel Lanois vstoupil do širšího povědomí v 80. letech, kdy proslul podílem na klíčových albech U2, Petera Gabriela či Boba Dylana, zároveň však od roku 1989 natáčí také vlastní sólová alba. Zatím poslední je novinka Player, Piano, jež vyšla 21. října na labelu Modern Recordings. Ryze instrumentální album obsahuje třináct ambientních zvukových krajinek, jež spojují volná tempa. Jak napovídá jeho samotný název, největší prostor zde dostává piano, následované dalšími klávesovými nástroji. Jindy ústřední kytara zaznívá v pozadí, bicí a rytmické smyčky se objevují pouze okrajově. S nostalgickou (místy možná až melancholickou) atmosférou alba koresponduje černobílá titulní fotografie z července ‘57, na níž pózuje pětiletý Daniel, usazený na blatníku rodinné „ameriky“.


  Marta Kubišová, Bratři Ebenové - LP album Adventní písně a koledy

  Album Adventní písně a koledy, na němž Marta Kubišová v roce 1990 spojila síly s trojicí bratří Ebenů, vyšlo 27. října u Supraphonu teprve v první vinylové reedici. Patnáct vybraných svátečních evangelií sv. Lukáše a sv. Matouše zhudebnil Marek, kterému je pomohli zaranžovat mladší David a starší Kryštof. K sourozeneckému triu, které získalo na folkové scéně respekt v roce 1984 s albem Malé písně do tmy, se připojili Dalibor Štrunc na cimbál, Ingeborg Žádná na violoncello a violu da gamba, Petr Hapka na niněru a mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis, který se věnuje středověké duchovní hudbě se zaměřením na interpretaci gregoriánského chorálu a založil ho v roce 1987 právě David Eben. Výjimečná deska pro přípravu na Vánoce i adventu, který je v západní tradici dobou zklidnění.  Novinky na streame – októbrové tipy z TIDAL Masters


  Brian Eno - Tidal Masters album ForeverAndEverNoMore

  Anglický hudebník, producent, skladatel i hudební teoretik Brian Eno překvapil novinkou ForeverAndEverNoMore, která vyšla 14. října na labelu Opal Music. Po čistě instrumentálních mladších albech se totiž vrátil ke zpívaným skladbám, což učinil naposledy před sedmnácti roky na desce Another Day On Earth (pokud nepočítáme o tři roky mladší společné album Everything That Happens Will Happen Today s Davidem Byrnem). Ve studiu se sešli stálí spolupracovníci, bratr Roger Eno (v některých písních hraje také na akordeon), kytarista Leo Abrahams a elektronický operátor Jon Hopkins. Hostuje zde i několik vokalistů včetně Enovy dcery Darly. Charakter písní se ovšem vymyká zpívaným skladbám z první dekády našeho milénia: jde spíše o jakési ambientní šansony s četnými ekologickými tématy.


  Benjamin Lackner - album Last Decade

  Německo-americký pianista Benjamin Lackner si pro svůj debut Last Decade u jazzového labelu ECM Records, kde vyšel 14. října, sestavil kvarteto v mezinárodním obsazení. To dále tvoří francouzský kontrabasista Jérôme Regard, s nímž Lackner spolupracuje od roku 2006, norský trumpetista Mathias Eick, který svůj vokál navíc sporadicky využívá jako další melodický nástroj, a francouzský bubeník Manu Katché (původem z Pobřeží slonoviny), jehož určitě dobře znají také příznivci rocku. I když se Lackner jindy nevyhýbá ani experimentování s elektronikou, album je akustické. Mezi devíti skladbami převažují balady, hudba se jen výjimečně rozjede do středního tempa, ale stále je co poslouchat. Album vzniklo ve studiu La Buissonne v městečku Pernes-les-Fontaines a genius loci francouzské Provance zafungoval.


  Jean-Michael Jarre - Tidal masters album Oxymore

  Francouzský skladatel elektronické hudby Jean-Michael Jarre se na novém, v pořadí už dvacátém druhém studiovém albu Oxymore s podtitulem Homage To Pierre Henry, které vyšlo 21. října u německé pobočky Sony Music, vrací ke svým kořenům. Jarreho do světa syntezátorů na konci 60. let zasvětil „otec“ konkrétní hudby Pierre Schaeffer a mezi průkopníky stejného směru patřil také jeho mladší krajan Pierre Henry. Obsah jedenácti instrumentálek nepřináší hudební revoluci, ale mění se forma. Jarre totiž připravil různé zvukové verze alba, kromě „prostorové“ v Dolby Atmos rovněž binaurální, která pracuje s malými frekvenčními a časovými rozdíly a snaží se co nejvěrněji napodobit vnímání zvuku lidským sluchem. Unikátní kódy pro přístup k tomuto masteru, žel, obsahují pouze CD či 2LP.  Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky


  Neil Young - album Harvest / 50th Anniversary Edition

  Dlouhohrající milníky sice kanadský písničkář Neil Young natočil s rockovou skupinou Crazy Horse, ale jeho nejúspěšnější album Harvest, které letos slaví abrahamoviny, vzniklo s countryrockovou formací The Stray Gators. Ohlasu posluchačsky přístupnější desky pomohly velký singlový hit Heart Of Gold (u nás ho s českým textem Dětské šaty zpíval Petr Kalandra s ASPM a později Blues Session) a možná i hvězdný sbor, v němž se sešli Linda Ronstadt, James Taylor i někdejší kolegové ze superskupiny Crosby, Stills, Nash & Young. Jubilejní půlstoleté vydání vychází ve dvou kompletech, které spojují obsáhlá knížka v pevné vazbě a dvě DVD s dobovým koncertem v BBC a dvouhodinovým dokumentem Harvest Time, pojednávajícím o vzniku alba. Dále lze volit mezi 2LP s jedním vinylovým singlem a 2CD s CD-singlem, jejichž obsah se neliší: nově remasterované album Harvest doplňují soundtrack „živáku“ BBC In Concert a kolekce tří studiových nahrávek, které se na album „nevešly“ – Bad Fog Of Loneliness, Journey Through The Past a Dance Dance Dance. Boxy Harvest / 50th Anniversary Edition připravuje společnost Reprise Records do distribuce už na 2. prosinec.


  Novinky ve vysokém rozlišení zvuku, které se během října objevily v nabídce e-shopu supraphonline.cz, jsou tentokrát žánrově rozkročené zeširoka. Rocková alternativa, bigbít pro pamětníky, pošumavský tanz metal, ale třeba i vyšší populár. Pojítko všech nahrávek představuje už tradičně nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, který je jistotou.