0
Košík je prázdny
0
  1.11.2023
  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD November 2023

  Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  November 2023

  Publikované: 01.11.2023 | Napísal: Pavel Víšek


  Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


  Hi res audio novinky pre starších a pokročilých

  V říjnu se v e-shopu supraphonline.cz o novinky ve vysokém rozlišení zvuku napříč různými hudebními žánry, které spojovaly už tradičně nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů, podělilo vícero vydavatelství. Většinou šlo o nahrávky pořízené v první polovině letošního roku, ale stranou nezůstaly ani bohaté domácí archivy.


  Co my víme - Bratři Ebenové

  Bratři Ebenové nadprodukcí rozhodně netrpí. Na více než čtyři desítky let jejich kariéry připadá jen šest alb, když zatím poslední Co my víme vyšlo 1. září u 100PROmotion na CD, LP i ve dvou digitálních formátech, ale jako WAV 96 kHz/24 bitů následovalo až v říjnu. Marek Eben, který přispěl tuctem písniček, je víceméně výhradním autorem, výjimkou je pouze instrumentálka Clafoutis, podepsaná Davidem Ebenem. Skupina, kterou vedle tří bratrů tvoří kytarista Pavel Skála, kontrabasista Jaromír Honzák a bubeník Jiří Zelenka, všechno nahrála ve slovenském studiu Birdland v Povážské Bystrici. Skvělý zvuk jde na konto legendárního anglického zvukového mistra Philla Browna (spolupracoval mj. s Davidem Bowiem nebo Catem Stevensem), který album smíchal, mastering připravil jeho krajan Denis Blackham.


  Dvořák: Stabat Mater - Český pěvecký sbor, Česká filharmonie, Václav Smetáček

  V ediční řadě Archiv sáhli v Supraphonu po jednom z klenotů české duchovní hudby, kterým je oratorium pro sóla, sbor a orchestr Stabat Mater, které Antonín Dvořák skomponoval v roce 1877 na středověký latinský text, připisovaný italskému právníkovi a pozdějšímu františkánovi Jacobovi de Benedictis. Od padesátých let 20. století do současnosti už vznikly více než tři desítky jeho nahrávek, ale 6. října se ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů dočkal reedice letitý stereofonní záznam, který vyšel poprvé na 2LP na labelu Deutsche Grammophon už v roce 1962, ale kromě vysoké interpretační úrovně po šedesáti letech obstojí se ctí také zvukově. Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina zachytil Českou filharmonii pod taktovkou Václava Smetáčka, sólisty zvučných jmen a Český pěvecký sbor.


  Šťastné dieťa - Katarzia

  Svébytná písničkářka Katarzia rozšířila svou diskografii o nové album Šťastné dieťa, které vyšlo 6. října u Animal Music také ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů. V jedenácti autorských písních, jejichž texty spojuje vyhraněný ženský pohled na svět, se tentokrát odklonila od experimentování s elektronikou a vzniklo semiakustické album, z něhož elektrická část instrumentáře (baskytara, klávesy) nijak kontrastně nevystupuje. Rodačku z Nitry, která už nějaký čas žije a tvoří v Praze, v nouzovském studiu Sono Doupě Records doprovodili slovenská klavíristka Kristina Smetanová, basista Tomáš Liška, bubeník Roman Vícha a hrající producent Petr Ostrouchov. Kreativní barevná aranžmá obohatilo několik hostů, kupříkladu hornista Radek Baborák (Pohár mlieka) nebo švédský trumpetista Oskar Stenmark (Piesok).


  Sobě věrnej - Škwor

  Pražská metalová formace Škwor, která si letos připomíná čtvrtstoletí na domácí scéně, slaví půlkulaté jubileum novým albem Sobě věrnej, které 9. října vyšlo u Supraphonu kromě CD a LP také ve třech digitálních formátech, mezi nimiž nechybí ani WAV 48 kHz/24 bitů. Na nadpoloviční většině ze čtrnácti původních skladeb, jež skupina připravovala v pohodě vlastního studia během posledních dvou let, se podílel trochu překvapivě kytarista Jan Chudan, který je nejmladší posilou sestavy, ale výsledek se tak pouze posunul k modernímu „soundu“. V duchu trefného názvu alba zůstává skupina kolem zpěváka Petra Hrdličky na své jedenácté řadovce „sobě věrná“. Nic na tom nezměnili ani dva hosté, violoncellista Marek Novák a DJ Flux, který vybrané nahrávky obohatil „oldschoolovým“ scratchingem.  Novinky na LP – vinylová hliadka


  Michal Prokop - Čas je šťastnej lhář / 1969-2021

  Michala Prokopa si většinou spojujeme s formátem dlouhohrající desky, což ale neznamená, že by dlouhá dráha frontmana Framus Five postrádala hity. Jejich esenci přináší výběr Čas je šťastnej lhář / 1969-2021, který 6. října vydal Supraphon na 2LP. Chronologicky sestavená kolekce sedmnácti nahrávek začíná u tří anglicky zpívaných originálů, vypůjčených od hvězd černé galaxie Raye Charlese, Jamese Alexandra a dua Sam & Dave. Těžiště výběru však tvoří skladby s českými texty. Na stoosmdesátigramových výliscích defilují trvalky z milníku Město Er, starší řadovky Holubí dante, navazující albové trilogie i mladších desek. Nemohou zde chybět ani nezbytní „Funebráci“, zhudebněné Blues o spolykaných slovech od Jiřího Žáčka.


  Blue Effect - 33

  Příslovečnou „labutí písní“ v diskografii skupiny Blue Effect je album 33, které vyšlo v roce 1981 pod dobovou hlavičkou M. Efekt. První vinylové reedice (v letech 1982 a 1983 šlo pouze o „dolisy“) se dočkalo až po čtyřech desítkách let, kdy LP desku 13. října vydal Supraphon. Čtyři skladby, které svou délkou s typickou rozhlasovou stopáží příliš „nekamarádily“, nahrála skupina v triovém obsazení s kytaristou Radimem Hladíkem, zpívajícím klávesistou Leškem Semelkou a bubeníkem Vladem Čechem. O repertoár se autorsky podělili rovným dílem Hladík a Semelka, společným jmenovatelem byly texty Pavla Vrby, které měly rozměr rockové poezie. Výlisky říjnového vydání samozřejmě hmotní audiofilských 180 gramů.


  Pink Floyd - Dark Side Of The Moon / 50th Anniversary

  Osmá řadovka britské skupiny Pink Floyd patří mezi nejúspěšnější alba v dosavadní historii populární hudby. Čtvrté místo s odhadovaným prodejem přes 45 milionů hudebních nosičů budí respekt, lépe si vedly jen desky Michaela Jacksona, AC/DC a soundtrack k dramatické romanci Osobní strážce, který vzhůru vytáhla Whitney Houston. Letošní abrahámoviny slavného alba tak byly dobrým důvodem k vydavatelským žním. Album Dark Side Of The Moon / 50th Anniversary v novém masteringu zvukového mistra Jamese Guthrieho se na LP objevilo už na jaře v opulentním boxu devíti různých nosičů, 13. října pak vinyl u Pink Floyd Records vypustili do světa samostatně, v rozkládacím obalu i s reprinty dobových plakátů.  Maximálne októbrové tipy z TIDALu


  Víkingur Ólafsson - J.S. Bach: Goldberg Variations

  Goldbergovy variace jsou cyklem klavírních skladeb Johanna Sebastiana Bacha, jedním z mála děl barokního mistra vydaných ještě za jeho života, s nimiž už změřilo své interpretační schopnosti řada špičkových klavíristů: pouze namátkou Glenn Gould, Murray Perahia, jazzový „obojživelník“ Keith Jarrett nebo třeba Lang Lang. Zatím zřejmě nejmladší nahrávku Bachova známého opusu pořídil Víkingur Ólafsson, devětatřicetiletý rodák z islandského Reykjavíku, který se mimochodem vloni představil v Praze na několika koncertech s Českou filharmonií. Výsledek můžeme posoudit díky albu J.S. Bach: Goldberg Variations, které vyšlo 6. října na prestižním „žlutém labelu“ Deutsche Grammophon. Ólafsson, který je vyhlášený vizionářskou interpretací Bachovy hudby, hraje Goldbergovy variace po svém, ale skvěle! (pozn. – na Tidalu je dobré vyhledávat pod Víkingur Ólafsson)


  Rolling Stones - Hackney Diamonds

  O nejočekávanějším rockovém albu letošního roku snad není pochyb. Osmnáct let po řadovce A Bigger Bang se Rolling Stones připomněli novým albem s původním repertoárem: na desce Hackney Diamonds, která vyšla 20. října u Polydoru, je výjimkou Rolling Stone Blues od Muddy Waterse. Z ranného obsazení už zůstává jen autorský tandem Mick Jagger-Keith Richards, ale chemie stále funguje. Bicí ve skladbách Mess It Up a Live By The Sword ještě stačil nahrát Charlie Watts, baskytaru do druhé dotočil „ztracený syn“ Bill Wyman. Mezi sidemany není nováčkem ani Steve Jordan u bicích, před lety se Stouny za Wattse několikrát zaskakoval v amerických televizních vystoupeních. Novinka je povedená, nic by na tom nezměnila ani případná absence hvězdných hostů Paula McCartneyho a Stevieho Wondera.


  Orchestral Manoeuvres in the Dark - Bauhaus Staircase

  Anglická skupina Orchestral Manoeuvres in the Dark, známější pod akronymem OMD, vznikla na konci sedmdesátých let, ale po delší odmlce na přelomu staletí je stále aktivní a kromě koncertování se nevyhýbá ani studiím. Nové, v pořadí už čtrnácté album Bauhaus Staircase, které vyšlo 27. října na vlastním labelu White Noise, naznačuje, že OMD v poslední době chytli druhý dech a jejich tvorba se kvalitou přiblížila první polovině osmdesátých let. Svým elektronickým pop rockem už nepřekvapí, ale silnými melodiemi připomenou, že autorský tým zpívajících klávesistů Andyho McCluskeye a Paula Humphreyse kritika před lety překřtila na „Lennona a McCartneyho syntezátorového popu“. Komunikace v kapele je až telepatická, i třetí člen z obsazení kvarteta Martin Cooper hrál už na eponymním debutu v roce 1980.  Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky


  10cc - 20 Years: 1972 – 1992

  Anglická skupina 10cc, která vznikla v roce 1972 ve Stockportu nedaleko Manchesteru, je po dvou reunionech od konce 20. století stále aktivní, ale svou aktivitu omezuje na koncertování. To nejdůležitější rocku přinesla hlavně v první dekádě své činnosti, mezi klíčová patří zvláště starší alba 10cc (1973), The Original Soundtrack (1975) a How Dare You! (1976). Je to zřejmé i z retrospektivního box-setu 14CD 20 Years: 1972 – 1992, který obsahuje prvních deset studiových řadovek. Chybí pouze poslední album Mirror Mirror, které vyšlo v roce 1995 na malé japonské značce Avex a z hlediska dalšího vývoje skupiny už nic zásadního nepřináší. Zajímavější jsou jak výborný živák Live And Let Live (1977), tak dva kompaktní disky s nealbovými singly či alternativními mixy vybraných skladeb. Obsáhlý booklet přináší nový esej od Liama Newtona, který je autorem oficiální biografie The Worst Band In The World (2000). Box-set přichystali ve vydavatelství Edsel na 26. ledna 2024.


  V říjnu se v e-shopu supraphonline.cz o novinky ve vysokém rozlišení zvuku napříč různými hudebními žánry, které spojovaly už tradičně nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů, podělilo vícero vydavatelství. Většinou šlo o nahrávky pořízené v první polovině letošního roku, ale stranou nezůstaly ani bohaté domácí archivy.