0
Košík je prázdny
0
    1.10.2022
    Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  Október 2022

    Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  Október 2022

    Publikované: 06.10.2022   Napísal: Pavel Víšek


    Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


    Hi res audio novinky pre starších a pokročilých

    Vydavatelsky horký podzim byl v září ještě za dveřmi a tomu odpovídaly i tři novinky ve vysokém rozlišení zvuku, které se objevily v e-shopu supraphonline.cz. Žánrovým pokrytím jde o výjimečnou kombinaci hudby soudobé, předklasické a filmem inspirované. Pojítkem je opět nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, vlastní i „doplňkovému“ staršímu titulu.


    Album Hi-Res: SLOVO (hudba k filmu Beaty Parkanové Slovo)

    Album Slovo (s výmluvným, ale zároveň i zavádějícím podtitulem Hudba k filmu Beaty Parkanové Slovo) vydal Supraphon 9. září, necelý týden před uvedením snímku v česko-slovenské koprodukci do kin, kromě CD a LP také digitálně, včetně formátu WAV 44,1 kHz/24 bitů. Tucet skladeb totiž není soundtrackem, nýbrž kolekcí filmem inspirovaných duetů, k nimž písňové texty napsala sama režisérka. Producentem alba je autor filmové hudby Jan P. Muchow, který pro jednotlivé písně oslovil další české a slovenské autory, mj. Michala Novinskiho, Maroše Hečka, Beatu Hlavenkovou či Marcela Buntaje. O mikrofon se v šansonově laděných duetech podělili třeba Lenka Dusilová a Vojtěch Dyk, Kristína Mihaľová a Katarzia, Beata Hlavenková a Juraj Benetin nebo Kateřina Winterová a Václav Havelka.


    Album Hi-Res: Kabeláč: Mysterium času

    Miloslav Kabeláč (1908-1979) patří k nejdůležitějším českým skladatelům 20. století, který neústupnost vůči zlu a oddanost humanistickým ideálům prokázal jak za nacistické okupace, tak i během komunistické diktatury. Potvrzuje to rovněž album Mysterium času, které vyšlo 23. září u Supraphonu na CD i ve třech digitálních formátech včetně WAV 48 kHz/24 bitů. Kromě nejrozsáhlejšího Mysteria času sestavu doplňují další dvě skladby pro velký orchestr, Hamletovské improvizace pro velký orchestr (op. 46), Zrcadlení (op. 49) a Proměny (Metamorfózy) II chorálu Hospodine, pomiluj ny (op. 58). Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Marko Ivanoviće v Proměnách II doplnil ještě klavírista Miroslav Sekera. Nahrávky vznikly v letech 2019-2022 ve Studiu 1 Českého rozhlasu v Praze.


    Hana Blažíková, Collegium Marianum - Michna: Česká mariánská muzika - Lilium mezi trním Hi-Res album

    Pro barokní Prahu byla typická hudba básníka, skladatele, sbormistra i varhaníka Adama Václava Michny z Otradovic (ca 1600-1676), jehož vánoční písně v českých kostelích zcela zlidověly. Album Česká mariánská muzika – Lilium mezi trním, které Supraphon vydal 23. září také ve formátu WAV 96 kHz/24 bitů, přináší Michnovy méně známé písně opěvující Matku boží, jež v české tvorbě 17. století představovaly výrazný proud. Ty na albu doplňují skladby generačních vrstevníků Alessandra Grandiho, Vincenza Albriciho, Heinricha Ignaze Franze Bibera a Samuela Capricorna. Sopranistka a harfenistka Hana Blažíková na albu spojila síly se souborem Collegium Marianum, vedeném flétnistkou Janou Semerádovou. Nahrávky vznikly v Praze v Zrcadlové síni Klementina a zčásti také v kostele sv. Šimona a Judy.


    Tůma: Requiem Hi-Res album

    Ze zlatého fondu starších titulů si tentokrát připomeneme tvorbu skladatele Františka Ignáce Antonína Tůmy (1704-1774), který působil v období přechodu od baroka ke klasicismu. Ve Vídni se těšil u císařského dvora velkému respektu a jeho chrámové kompozice byly vzorem i pro mladší skladatele včetně Joseph Haydna nebo Wolfganga Amadea Mozarta. Tůmův význam pro evropskou hudbu 18. století připomíná album Requiem, které vyšlo 15. října 2021 u Supraphonu také ve formátu WAV 96 kHz/24 bitů. Titulní opus Requiem, Missa della morte in c, který zazněl roku 1742 při zádušní mši za Karla IV., doplňuje skladba Miserere in c, jež vznikla na osobní objednávku Marie Terezie. Album nahrál Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem, jemuž je vlastní autentická interpretace na dobové nástroje.



    Novinky na LP – vinylová hliadka


    Pavel Bobek : Veď mě dál, cesto má LP album

    Nedožité pětaosmdesátiny Pavla Bobka připomněl Supraphon reedicí první LP desky Veď mě dál, cesto má z roku 1975, která vyšla v týdenním předstihu 9. září. Na dlouhohrající debut musel majitel znělého, kovově ohebného hlasu čekat deset let od prvních studiových nahrávek, protože originály všech dvanácti skladeb pocházely z USA od hitmakerů formátu Johna Denvera, Dona McLeana či Krise Kristoffersona, což bylo za normalizace špatné doporučení. Autory českých textů si Pavel Bobek vybíral pečlivě, ale jména jako Zdeněk Rytíř, Jiří Grossmann nebo Vladimír Poštulka byla zárukou kvality. Trvalky Pojď stoupat jako dým, Má dívka ‘N‘ nebo titulní Veď mě dál, cesto má zní s odstupem bezmála půl století stále svěže. Diskofily určitě potěší stoosmdesátigramový výlisek, který má audiofilské parametry.


    Pink Floyd : Animals / 2018 Remix Edition LP album

    Příznivce britské progrockové legendy Pink Floyd určitě potěšilo vydavatelství Parlophone, které 16. září uvedlo na trh reedici desátého alba Animals z roku 1977 na třech hudebních nosičích, včetně LP. Nový remix koncepční desky, jejíž libreto inspirovala Orwellova novela Farma zvířat, připravil původně zvukový mistr (a dlouholetý spolupracovník skupiny) James Guthrie už v roce 2018 pro vícekanálové SACD, které vyšlo exkluzívně až minulý měsíc u americké společnosti Analogue Productions, ale pět skladeb „prokouklo“ díky moderním studiovým technologiím také ve stereu. Pamětníky může zmást pozměněný černobílý obal, ale fotografie pochází z původní série, kterou pořídil grafický tým Hipgnosis v okolí londýnské elektrány Battersea, nad níž se vznášel velký, heliem plněný balón v podobě prasete.


    Vltava : Spass muss immer sein LP album

    Jedna z našich nejoriginálnějších rockových kapel Vltava se 21. září na labelu 100PROmotin připomněla novým, v pořadí sedmým albem Spass muss immer sein, které vyšlo také jako 2LP. Šestnáct původních skladeb pochází od výhradního autora, zpěváka a kytaristy Roberta Nebřenského, který společně s klávesistou Františkem Svačinou hrával už v původním obsazení před reunionem skupiny v roce 2010; příslovečnou výjimku představuje Pouto, zhudebněná báseň Egy szenvedély margójára maďarského prozaika Jánose Pilinszkého, rovněž v Nebřenského překladu. I když název alba akcentuje zábavu, chytré písničky mají hloubku a vyvolávají spíše úsměv, což však není pravidlem. Prostor pro vlastní imaginaci naznačuje už titulní černobílá fotografie, jejíž kontury se ztrácejí v mlhavém oparu.



    Novinky na streame – októbrové tipy z TIDAL Masters


    Ozzy Osbourne - Patient Number 9 Tidal Masters

    Anglická skupina Black Sabbath, jež začátkem sedmdesátých let 20. století pomáhala definovat heavy metal, v roce 2017 ukončila činnost, ale její nejslavnější frontman Ozzy Osbourne, jemuž bude v prosinci 74 let, pokračuje přes četné zdravotní komplikace sólově: jeho album Patient Number 9, které vyšlo 9. září na labelu Epic Records, je třinácté. Zářijová novinka je hodně povedená, což jde z nemalé části na vrub hrajícího producenta Andrewa Watta, který Ozzymu pomohl už s albem Ordinary Man (2020). Osbourne i Watt jsou spoluautory všech třinácti skladeb, na kterých částečně participovali další muzikanti. Album je plné excelentních kytarových sól, vždyť mezi hostujícími esy nechyběli kupříkladu Jeff Beck, Eric Clapton nebo Tony Iommi, parťák z Black Sabbath. A Ozzymu to zpívalo skvěle.


    The Mars Volta - The Mars Volta Tidal Masters

    Americká progrocková formace The Mars Volta obnovila činnost už v roce 2019, ale na sedmé album The Mars Volta, které vyšlo 16. září na labelu Clouds Hill, nechala své příznivce čekat deset let od předchozí řadovky Noctourniquet, po níž si vybrala šestileté „umělecké prázdniny“. Kolekce šestnácti původních skladeb, které produkoval kytarista Omar Rodríguez-López, překvapí až popovou chytlavostí, která výrazně kontrastuje s nekompromisním rockovým „soundem“ starších nahrávek. Svého druhu jde o nový začátek, možná právě proto je zářijová novinka eponymní. Originalitu však kvinteto z texaského El Pasa neztrácí, potvrzuje to i svým zaměřením netradiční host, kterým je argentinský klávesista Leo Genovese, absolvent jazzové alma mater Berklee College Of Music v Bostonu.


    Keith Jarrett - Bordeaux Concert Tidal Masters

    Sedmasedmdesátiletý americký pianista a skladatel Keith Jarrett představuje výjimečnou osobnost, jež jazzové mantinely velice často překračuje směrem k vážné hudbě. Novinka Bordeaux Concert, která vyšla 30. září na labelu ECM Records, je další živou deskou v dlouhé sérii sólových koncertních recitálů, zahrnující rovněž slavné 2LP The Köln Concert (1972), které s prodejem kolem čtyř milionů hudebních nosičů zůstává už dlouho nejúspěšnějším albem jazzovým i klavírním. Nahrávky třinácti skladeb, jež rozlišují jen řadové číslovky (Part IPart XIII), vznikly 6. července 2016 v sále Národní opery v Bordeaux v rámci evropského turné. Každé vystoupení bylo jedinečné a mimořádně se podařilo právě v přístavním města na jihozápadě Francie. Recenze koncertu i živého alba superlativy právem nešetří.



    Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky


    The Jimi Hendrix Experience – Los Angeles Forum: April 26, 1969

    Jeden z nejvlivnějších kytaristů v dějinách rocku Jimi Hendrix po sobě zanechal bezpočet nahraných magnetofonových pásů, ať už vznikly během studiových „jamů“ nebo na koncertech, ale stále je co vydávat. Hendrixovy nedožité osmdesátiny připomene vydavatelství Legacy Recordings v malém předstihu už 18. listopadu, a sice živákem The Jimi Hendrix Experience – Los Angeles Forum: April 26, 1969. Záznam strhujícího vystoupení, které původní trio s bubeníkem Mitchem Mitchellem a baskytaristou Noelem Reddingem „vystřihlo“ před vyprodanou halou v kalifornském Inglewoodu na předměstí L.A., nikdy nevyšel kompletní. Jedenáct nahrávek obsáhne „povinná čísla“ jako Foxey Lady, Purple Haze nebo I Don’t Live Today, dvoudílnou Voodoo Child, ale také instrumentální coververzi bluesrockové Sunshine Of Your Love od britského tria Cream. Živé album bude dostupné na CD, 2LP, digitálně a samozřejmě také na velkých streamovacích platformách.


    Vydavatelsky horký podzim byl v září ještě za dveřmi a tomu odpovídaly i tři novinky ve vysokém rozlišení zvuku, které se objevily v e-shopu supraphonline.cz. Žánrovým pokrytím jde o výjimečnou kombinaci hudby soudobé, předklasické a filmem inspirované. Pojítkem je opět nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, vlastní i „doplňkovému“ staršímu titulu...