0
Košík je prázdny
0
    1.10.2023
    Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  Október 2023

    Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  Október 2023

    Publikované: 1.10.2023 | Napísal: Pavel Víšek


    Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


    Hi res audio novinky pre starších a pokročilých

    Během září už byla nabídka novinek ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz v citelném převisu a tak z výběru v rubrice proto tentokrát vypadly archivní reedice. Společným jmenovatelem všech alb byly opět nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů, vzorkovací frekvence nepřevyšovaly ani v jednom případě 96 kHz.


    Gilgul – David Dorůžka, Robert Fischmann, Martin Novák

    Trio kytaristy Davida Dorůžky, zpívajícího flétnisty Roberta Fischmanna a bubeníka Martina Nováka nahrálo album Gilgul (hebrejsky cyklus, v judaismu jde o termín pro stěhování duší), které vyšlo 1. září na labelu Animal Music také ve formátu WAV 88,2 kHz/24 bitů. Kolekci třinácti skladeb na pomezí world music a jazzu, které těží z odkazu židovské hudební tradice, tvoří vlastní příspěvky i tradicionály. Dorůžka s Novákem zde zčásti navazují na album Autumn Tales z roku 2016, kde však v triu figuroval basista Jiří Novák. Forma zářijové novinky nemá pevné mantinely, chasidské zpěvy z východní Evropy se potkávají s melodiemi ze středověkého Španělska i ohlasy scény newyorského Downtownu. Aranžmá několikrát posílili hostující hráči na dechové nástroje Marcel Bárta, Luboš Soukup a Štěpán Janoušek.


    Tonight – Jazz Dock Orchestra

    Živé album Tonight, které je debutem big bandu Jazz Dock Orchestra, vyšlo 15. září na labelu Animal Music rovněž ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů. Nahrávky šesti skladeb vznikly v pražském klubu Jazz Dock během koncertů 17. a 18. ledna 2023, na kterých „domácí“ big band oslavil páté výročí svého vzniku. Šestnáctičlenný orchestr složený z českých a slovenských muzikantů, který vede anglický saxofonista a skladatel Andy Schofield, už na svých vystoupeních v Jazz Docku představil v originálních aranžmá tvorbu jazzových klasiků Duka Ellingtona, Gila Evanse či Charlese Minguse, ale na svém prvním albu vsadil na vlastní repertoár, kdy čtyři skladby Andyho Schofielda doplnily dvě od trombonisty Jana Jiruchy. Technicky povedené nahrávky umocňuje mix a mastering ze studia Sono Doupě Records.


    Hvězdy – Jakub König

    Zpěváka, textaře a výtvarníka Jakuba Königa, který vystupuje také coby maskovaný hudebník Kittchen, jsme donedávna znali jako frontmana kapely Zvíře jménem Podzim. Na albu Hvězdy, které vyšlo 22. září u Animal Music také ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů, se poprvé prezentuje bez masky, pseudonymu a velké kapely za zády. Album vychází z osmi Königových demosnímků, kterým pomohli dodat finální tvar hrající producenti Petr Ostrouchov a Aid Kid (spolupracovali už na albech Řeka Lenky Dusilové a Za vodou brněnského Dunaje), podepsaní pod hudbou jako spoluautoři. Osobní texty pocházejí z autorské dílny Jakuba Königa. Do studia dostali pozvánku bubeník Roman Vícha, basisté Jakub Vejnar a Tomáš Liška, perkusionista Tomáš Reindl a také hostující zpěvačky Nivva a Marie Puttnerová.


    Light Up Your Fire – Holeček & Marcel Project

    Debutové album Light Up Your Fire dua Holeček & Marcel Project, které tvoří zpěvák a hráč na Hammondovy varhany Jan Holeček a kytarista Pavel Marcel, oba se zkušenostmi z řady domácích i zahraničních bluesových a rockových kapel, vydal Supraphon už vloni na jaře, ale až 29. září se objevilo také ve formátu WAV 48 kHz/24 bitů. Sestava alba zahrnuje čtyři původní, anglicky zpívané skladby, dva tradicionály s texty slavnějších dvojic Simon-Garfunkel (Scarborough Fair) a Page-Plant (Gallows Pole) i tři coververze, jejichž letité originály od Cata Stevense, Petera Hammila a Murraye Heada si vybaví už hlavně pamětníci. Ve Studiu Fat Dog na Karlštejně duo posílili dále hráč na foukací harmoniku Matěj Ptazsek, kontrabasista Petr Dvorský, baskytarista Stanislav Hörner a bubeník Jiří Zelenka.



    Novinky na LP – vinylová hliadka


    Doba ledová – Bára Basiková, Precedens

    Vinylové reedice se u Supraphonu 1. září dočkalo album Doba ledová, které vyšlo poprvé v roce 1988 pod hlavičkou Bára Basiková a Precedens. Temnější začátky jsou spojené se jménem Jana „Sahary“ Hedla, který s tehdejším studentem AVU Martinem Němcem skupinu v roce 1982 založili. Debutovému albu však už předcházely příklon k syntezátorům a sólistka Bára Basiková u mikrofonu. Jedna z našich nejlepších zpěvaček, jež v době natáčení alba souběžně působila v progrockových Stromboli, se interpretace devíti skladeb s hudbou a texty Martina Němce ujala s odpovídající dramatičností, takže se písně jako Doba ledová, Dívčí válka nebo Černá bohyně zařadily mezi trvalky své doby. Letošní reedice dostala nový mastering, stoosmdesátigramové výlisky i rekonstruovaný obal Martina Němce.


    Krausberry – Krausberry

    S první reprízou po třiatřiceti letech došlo 15. září u Supraphonu na dlouhohrající debut bluesrockových Krausberry, který měl v roce 1990 spíše rozměr profilového alba. Skupina totiž vznikla v roce 1984, kdy byl nezaměnitelný zpěvák Martin Kraus „odejit“ ze stylově tradičnější skupiny Bluesberry, spojované s hudební scénou pražské Hanspaulky. Čtyři z třinácti původních skladeb (Hospodská holka, Ohníčky, Čestný mistr a Svatba nebude) už vyšly na dvou EP deskách v letech 1987 a 1988 a koncerty důkladně prověřená byla také další čísla. Skupinu ve studiu posílila řada hostů z okruhu Hanspaulky, mj. Marcela Březinová, Richard a Vladimír Tesaříkové z Yo-Yo Bandu a Petar Introvič z Bluesberry. Komu sedí uvolněná atmosféra a silný tah více než instrumentální dokonalost, bude spokojený.


    Tenhle vítr jsem měl rád – Luboš Pospíšil

    Zlatý fond domácího rocku zúročil minulý měsíc Supraphon také u prvního alba Luboše Pospíšila Tenhle vítr jsem měl rád, jehož náklad se v roce 1983 záhy vyprodal a na svou vinylovou reedici čekalo až do 15. září. Náš výrazný zpěvák dostal školu v C&K Vocalu, s nímž začínal už v roce 1969, ale jeho sólové ambice však byly na konci sedmé dekády zřejmé. Mezi jedenácti skladbami převažují ty s hudbou Luboše Pospíšila a texty Ladislava Kantora. Hudební základy nahrála Skupina Oty Petřiny, sbory do většiny skladeb přispěl C&K Vocal. Řadu písní má Luboš Pospíšil dodnes v repertoáru, ostatně podle titulní skladby alba se jmenuje i rozsáhlá retrospektiva z roku 2010. Jak je u Supraphonu zvykem, LP spojují nový mastering, stoosmdesátigramové výlisky i rekonstruovaný obal, zde z dílny Karla Halouna.



    Novinky na streame – maximálne septembrové tipy z TIDALu


    Rumours Live – Fleetwood Mac

    Vybrané novinky ve vysokém rozlišení zvuku potvrzují, že TIDAL ve svém tarifu HiFi Plus od léta preferuje formát HiResFLAC, který uvítají všichni majitelé síťových přehrávačů bez dekodéru MQA. Elektrizující atmosféru dobových vystoupení Fleetwood Mac věrně přibližuje živák Rumours Live, který vyšel 8. září na warnerském labelu Rhino. Druhá polovina 70. let byla pro britsko-americkou skupinu mimořádnou etapou její kariéry. Jedenáctá řadovka Rumours (1977) patří se čtyřiceti miliony prodaných nosičů mezi deset nejúspěšnějších alb všech dob. Playlist navazujícího turné obsáhnul i repertoár předchozího alba Fleetwood Mac (1975), připomínkou dřevních časů je jen skladba Oh Well. Záznam vystoupení, které se uskutečnilo 29. srpna 1977 v sále Forum v kalifornském Inglewoodu, je hodně povedený.


    The Chopin Project : Trilogy – Camille Thomas

    Francouzsko-belgická violoncellistka Camille Thomas patří mezi špičkové instrumentalistky střední generace, což jen potvrzuje kontrakt s vydavatelstvím Deutsche Grammophon, který pařížská rodačka podepsala v roce 2017. Zatím nejambicióznějším počinem je The Chopin Project: Trilogy, který vyšel 8. září a shrnuje alba The Franchomme Legacy, Complete Chamber Music a Chopin For Cellist, jež se objevila na trhu letos v jarních měsících. Tvorba polského romantického skladatele Fryderyka Chopina je zde zastoupená v aranžmá francouzského violoncellového virtuosa Augusta Franchomma, ruského skladatele Alexandra Glazunova, samotné Camille Thomas i dalších osobností. Zajímavostí je Preludium č. 4 e-moll s citací šansonu Jane B. od Serge Gainsbourga, který ještě stihla nazpívat Jane Birkin.


    Cousin – Wilco

    Americká alternativní rocková skupina Wilco z Chicaga, která příští rok oslaví kulaté třicátiny, je aktuálně ve skvělé formě a po loňském albu Cruel Country rozšířila svou diskografii o novou, v pořadí už třináctou řadovku Cousin, jež vyšla 22. září na vlastním labelu dBpm Records. Supervizi nad kolekcí deseti skladeb frontmana Jeffa Tweedyho měla velšská producentka Cate Le Bon, která do některých skladeb nahrála party kláves a baskytary (jde mimochodem o vůbec první album, na němž se Wilco nebo Tweedy vzdali alespoň role koproducenta). Silné melodie podtrhují mnohovrstevnaté, hudebně bohaté nahrávky, jež vznikly v chicagském studiu The Loft. Jejich podmanivé atmosféře alba neuškodí ani trocha melancholie. Vyslovená hitovka zde sice chybí, ale album „funguje“ jako konzistentní celek.



    Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky


    Over-Nite Sensation / 50th Anniversary Edition – Franka Zappa

    Kytaristu, zpěváka, skladatele, producenta i filmaře Franka Zappu známe jako jednoho z největších experimentátorů v rockových dějinách. Řada Zappových alb figuruje v různých anketách, čemuž však jejich postavení v hitparádách odpovídalo zřídka. Mezi výjimky patří album Over-Nite Sensation z roku 1973, které získalo doma v USA první zlatou desku a prorazilo i v evropských žebříčcích (ve Švédsku č. 10, v Norsku č. 15). Sedm Zappových skladeb nahrála skupina The Mothers of Invention v silném obsazení, v němž po boku kapelníka excelovali mj. klávesista George Duke, houslista Jean-Luc Ponty či hráčka na marimbu, vibrafon a perkuse Ruth Underwood. Abrahamoviny album oslaví pětidiskovým „boxsetem“ Over-Nite Sensation / 50th Anniversary Edition, jenž obsáhne celkem 88 nahrávek, z nichž 57 dříve nevydaných: jde jak o nevyužité skladby, tak alternativní mixy i dva dobové koncertní snímky, pořízené v halách Hollywood Palladium v Los Angeles, resp. Cobo Hall v Detroitu. Blu-ray obsáhne nejenom nové mixy 5.1 a Dolby Atmos, ale i kvadrofonní z roku 1973. Nechybí zde však ani stereo ve vysokém rozlišení zvuku (192 kHz/24 bitů i 96 kHz/24 bitů). Naprázdno nevyjdou ani diskofilové, neboť zároveň s „box setem“ se objeví 2LP. Obě verze (původně ohlášené na 3. listopadu) vyjdou u Zappa Records 17. listopadu.


    Během září už byla nabídka novinek ve vysokém rozlišení zvuku v e-shopu supraphonline.cz v citelném převisu a tak z výběru v rubrice proto tentokrát vypadly archivní reedice. Společným jmenovatelem všech alb byly opět nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV a hloubka 24 bitů, vzorkovací frekvence nepřevyšovaly ani v jednom případě 96 kHz.