0
Košík je prázdny
0
    1.9.2022
    Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  September 2022

    Hudobné novinky na streame, vinyloch a CD  September 2022

    Publikované: 1.9.2022   Napísal: Pavel Víšek


    Novinky na streame, vinyloch a CD je pravidelný formát článkov, v ktorom vám prinášame hudobné novinky za uplynulý mesiac. Slovenské, české, ale aj zahraničné novinky na CD, LP a streame vydané v hi res kvalite spolu s autorskou recenziou pre vás pripravil etablovaný žurnalista Pavel Víšek.


    Hi res audio novinky pre starších a pokročilých

    Po „okurkové sezóně“ se už na konci prázdnin v e-shopu supraphonline.cz objevila trojice reedičních novinek ve vysokém rozlišení zvuku. Tradiční kvarteto proto doplní jeden z jarních titulů, na který pro změnu v dubnu nezbylo místo. Společným jmenovatelem je opět nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, vyšší vzorkovací frekvence se výjimečně různí.


    Babalet - Babalet

    Nejvýznamnější domácí kapela hrající reggae se dočkala 26. srpna první, i když pouze digitální reedice eponymního debutového alba Babalet z roku 1990, mezi třemi formáty naštěstí nechybí ani WAV 192 kHz/24 bitů. Vzestup popularity Babaletu ve druhé polovině osmdesátých let je spojený se skvělým zpěvákem Alešem Drvotou, který bohužel zahynul při autonehodě před Vánoci roku 1987. Rané studiové nahrávky z tohoto období se omezují na singl a jednu písničku pro dlouhohrající pantonský sampler. Deset původních skladeb prvního alba, jejichž nahrávky vznikly v roce 1990 ve studiu MIDI Michala Ditricha, už zachytily Babalet stylově nasměrovaný k eklektičtějšímu afro-reggae, což bylo zásluhou obou zpěváků z černého kontinentu, Martina Tankweye z Konga a Bourami Badjiho ze Senegalu.


    Už se za zlým jejím stínem, Stůl, Pompeje, Vášeň - Precedens

    Oba singly skupiny Precedens z osmdesátých letech shrnulo 26. srpna digitální „minialbum“ ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů, nazvané zpravodajsky podle názvů skladeb Už se za zlým jejím stínem, Stůl, Pompeje, Vášeň. Důležité je zvláště „áčko“ prvního singlu z roku 1988 s expresivní skladbou Už se za zlým jejím stínem – báseň Heinricha Heineho, kterou zhudebnil kapelník Martin Němec. Jediný průnik s druhým albem Věž z písku (1989) představuje strana B se skladbou Stůl, jež však svého času vydání druhé řadovky předcházela. Nealbový singl z roku 1989 nabízí ranou nahrávku skladby Pompeje, která se ve dvou odlišných verzích objevil na třetím albu Pompeje (1990). Jeho „béčkem“ je skladba Vášeň. S výjimkou zhudebněné básně německého romantika je autorem zbývajících skladeb Martin Němec.


    Snad nám naše děti… - Michal Prokop, Framus Five

    Po albech Kolej Yesterday (1984) a Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) je od 26. srpna ve formátu WAV 192 kHz/24 bitů dostupná už také poslední část albového triptychu Snad nám naše děti… (1989), kterou Michal Prokop se skupinou Framus Five přispěli během osmdesátých let do zlatého fondu domácího rocku. Vážněji laděná kolekce devíti původních skladeb s texty Jana Buriana, Vladimíra Merty, Pavla Šruta a Ladislava Kantora sice nenabízí vyslovené hity jako obě předchozí řadovky, ale ve zvuku kapely nelze přeslechnout studiový návrat kytaristy (i autora hudby ke třem skladbám) Luboše Andršta, který byl s obsazením Framusu Five spojovaný jak v období slavného druhého alba Město Er (1971), tak i v našem tisíciletí, až do loňského roku, kdy se, žel, jeho životní a muzikantská dráha uzavřela.


    Elements - Belfiato Quintet

    Belfiato Quintet, který patří na mezinárodní scéně mezi naše nejuznávanější komorní soubory, rozšířil na jaře diskografii o další výjimečný počin: třetí album Elements, které vydal 25. března Supraphon také ve třech digitálních formátech včetně WAV 96 kHz/24 bitů. Po debutu se skladbami Josefa Bohuslava Foerstera, Pavla Haase a Leoše Janáčka (2017) a druhém albu s dechovými kvintety Antonína Rejchy (2019) tentokrát soubor vybral výhradně kompozice zahraničních autorů 20. století. Jestli Dán Carl Nielsen zasahuje zčásti ještě do období romantismu, Němec Paul Hindemith, Američan Samuel Barber a Francouz Henri Tomasi už tvořili pouze v minulém století. Jedním z nejznámějších žijících skladatelů je naopak Estonec Arvo Pärt. Svorníkem různorodých opusů je skvělá interpretace Belfiata.



    Novinky na LP – vinylová hliadka


    Noise & Flowers - Neil Young + Promise Of The Real

    Koncertní album Noise & Flowers, které pod hlavičkou Neil Young + Promise Of The Real vyšlo 5. srpna na warnerském labelu Reprise, vzniklo během turné v roce 2019, na němž kanadského rockového veterána doprovázela countryrocková skupina Promise Of The Real s frontmanem Lukasem Nelsonem, jinak také synem slavného písničkáře Wilieho Nelsona. Mezigenerační spojení vyšlo Youngovi už v devadesátých letech, kdy spolupracoval s grungeovými Pearl Jam, a zadařilo se i tentokrát. Čtrnáct skladeb, mezi nimiž našly místo i letité trvalky jako Everybody Knows This Is Nowhere, Helpless, Rockin‘ In The Free World nebo On The Beach, tak dostaly nový náboj. Raritou je skladba Mr. Soul, která spadá ještě do roku 1967, kdy byl Neil Young ještě členem kanadsko-americké skupiny Buffalo Springfield.


    Adam’s Apple - Wayne Shorter

    Na labelu Blue Note v distribuci koncernu Universal Music vyšlo 19. srpna ve vinylové reedici postbopové, ještě ryze akustické album Adam’s Apple z roku 1967, které má v diskografii Waynea Shortera pořadové číslo deset. Americký saxofonista a skladatel, který byl tehdy členem „druhého velkého kvinteta“ trumpetisty Milese Davise, pro album složil většinu z šesti skladeb. Výjimkou byl jen jazzový standard 502 Blues (Drinkin‘ And Drivin‘) od pianisty Jimmyho Rowlese, který pronikl do širšího povědomí právě v Shorterově pojetí. Skladba Footprints z této desky je naopak známnější v nahrávce Miles Davis Quintetu, který ji zařadil na album Miles Smiles (rovněž 1967). Ve studiu Shorterovi sekundovali pianista (a spoluhráč od Davise) Herbie Hancock, kontrabasista Reggie Workman a bubeník Joe Chambers.


    Marián Varga & Collegium Musicum - Collegium Musicum

    Řadu vinylových reedic slovenské artrockové skupiny Collegium Musicum rozšířila 26. srpna tuzemská divize koncernu Warner Music o druhé koncertní album Marián Varga & Collegium Musicum z roku 1975. Z předchozího triového obsazení tehdy vedle frontmana Mariána Vargy zbyl pouze bubeník Dušan Hájek, novými posilami byli baskytarista Ivan Belák a kytarista Jozef Farkaš. Mezi pěti skladbami zde nemohou chybět adaptace známých opusů ze světa vážné hudby, konkrétně jde o Mikrokosmos Bély Bartóka a dvě miniatury z Preludia C dur Sergeje Prokofjeva, doplněné částí z jeho baletu Romeo a Julie. Původní Vargovu tvorbu představují kompozice Nech žije človek (s autorským přispěním zbytku skupiny) a Hudba k vodometu č. 1, instrumentální tečkou je Nesmierny smútok hotelovej izby.



    Novinky na streame – Augustové tipy z TIDAL Masters


    The Big B’s - Janoska Ensemble

    Slovenské kvarteto Janoska Ensemble, usazené už dlouho ve Vídni, založili v roce 2013 v Bratislavě bratři Janoškovi – houslisté Ondrej, Roman a klavírista František, společně se švagrem Juliem Darvasem, který hraje na kontrabas. Za debutové album Janoska Style (2016), které zahájilo spolupráci s vydavatelstvím Deutsche Grammophon, získal netradiční komorní soubor zlatou desku a světy hudby vážné a populární (včetně jazzu) pak ještě více propojila další deska Revolution (2019), kde zazněly i hity The Beatles. V podobném duchu zní novinka The Big B’s, která vyšla 5. srpna opět na „žlutém labelu“. Úpravy skladeb Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Bély Bartóka, Leonarda Bernsteina a Davea Brubecka představují hudební výlet napříč staletími i žánry.


    Arias - Jonathan Tetelman

    Konzervativnější příznivce vážné hudby potěší americký tenorista Jonathan Tetelman, který vloni podepsal smlouvu s vydavatelstvím Deutsche Grammophon, jehož prvním výstupem se stalo 12. srpna album Arias. Zpěvák se zde prezentuje v rolích francouzského, italského i německého repertoáru. V šestnácti nahrávkách je nejfrekventovanější Giuseppe Verdi, jehož zastupuje pět árií z oper Síla osudu, Trubadúr a Dva Foscariové. Mezi nejznámnější však patří árie z Bizetovy Carmen (La fleur que tu m’avais jetée) a Pucciniho Madam Butterfly (Addio fiorito asil). Dalšími autory jsou Francesco Cilea, Friedrich von Flotow, Umberto Giordano, Pietro Mascagni, Jules Massenet, Amilcare Ponchielli a Riccardo Zandonai. Doprovází Orquesta Filarmónica de Gran Canaria pod taktovkou Karla Marka Chicona.


    Will Of The People - Muse

    Britská skupina Muse, která patří k současným ikonám rockové alternativy, se 26. srpna připomněla na labelu Warner Records devátým albem Will Of The People, které vyšlo v zatím nejdelším, téměř čtyřletém odstupu od předchozí řadovky Simulation Theory (2018). Novinkou trojice, která na progrockové scéně působí už od roku 1994, reaguje na výzvu vydavatelské společnosti, aby vybrala skladby na retrospektivní kompilaci. Muse místo toho připravili kolekci deseti skladeb, do nichž zapracovala prvky, které byly pro skupinu vždycky typické, namátkou vokální harmonie a la Queen v chytlavé Liberation. Výhradním autorem je frontman Matthew Bellamy. Vydání alba už od začátku letošního roku avízovalo pět singlů, které však v hitparádách nebodovaly, u Muse vždy bodovala nepoměrně lépe celá alba.



    Na čo sa tešiť? – očakávané hudobné novinky


    Wish - The Cure

    V letošním roce slaví třicátiny album Wish, s nímž skupina The Cure zabodovala v obou klíčových hitparádách vůbec nejvýš: doma v Británii vystoupalo poprvé a zároveň naposledy až na vrchol, stejně výjimečná však byla ve Spojených státech i druhá příčka v žebříčku Billboard 200. Své sehrála pozitivní atmosféra deváté studiové desky, která vyčnívá z temně laděné diskografie jako maják. Potvrzuje to i velký hit Friday I’m In Love, který to v britské singlové hitparádě dotáhl až na šesté místo a jeho prodeje mu zajistily platinovou certifikaci. Jubilejní verze nabídne na 3CD kromě originálního alba, které v londýnských studiích na Abbey Road nově remasterovali frontman Robert Smith a zvukový mistr Miles Showell, nabídne přes tři desítky demosnímků a nevyužitých studiových nahrávek, z nichž 24 bude publikovaných vůbec poprvé. Album se stopáží 65:42 se objeví také v „jednoduchých“ verzích bez bonusů na CD a samozřejmě také na 2LP. Datum vydání u Polydoru stanovili až na 25. listopad.


    Po „okurkové sezóně“ se už na konci prázdnin v e-shopu supraphonline.cz objevila trojice reedičních novinek ve vysokém rozlišení zvuku. Tradiční kvarteto proto doplní jeden z jarních titulů, na který pro změnu v dubnu nezbylo místo. Společným jmenovatelem je opět nekomprimovaný bezeztrátový formát WAV, vyšší vzorkovací frekvence se výjimečně různí...